Bakan Nabi Avcı, "Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin... - Son Dakika

Bakan Nabi Avcı, "Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin...

19.03.2017 17:01

Bakan Nabi Avcı, "Hakkaten yürek paralayacı bir manzara ile karşı karşıyayız. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı?" "Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor.

Bakan Nabi Avcı, "Hakkaten yürek paralayacı bir manzara ile karşı karşıyayız. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı?"

"Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor. Bunun için dinamik, hızlı karar veren, etkili yönetim modeline ihtiyaç var"

İZMİR - İzmir'de tarihi mekanları gezen ve gördüğü manzara akrşısında büyük hüzün duyduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Hakkaten yürek paralayacı bir manzara ile karşı karşıyayız. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor Bunun için dinamik, hızlı karar veren, etkili yönetim modeline ihtiyaç var" dedi.

16 Nisan halk oylaması çalışmaları kapsamında İzmir'e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, programlarına Basmane'de tarihi mekanları gezerek başladı. Altınpark ve civarını tarih araştırmacısı Orhan Beşikçi ile gezen Avcı, bölgedeki tarihi mekanlar hakkında bilgi aldı. Beşikçi, Avcı'ya Altınpark'ın şuan Roma dönemini gösterdiğini ancak yapılacak bir kazı ile Helenistik döneme kadar gidilebileceğini anlattı. Tarihi evlerin bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Beşikçi, evlerin etrafına yapılan demir parmaklıkların maliyetinin daha yüksek olduğunu bunun yerine onarım yapılarak bu evlerin ayakta tutulabileceğini söyledi. Tarihi camilerin ve mescitlerin aslına uygun restore edilmediğini anlatan Beşikçi, turistlerin yoğun olarak gezdiği alanda bulunan bu mekanların yeniden restore edilmesini istedi. Gezisi sırasında bir kahvehaneye giren Avcı, buradaki Suriyeli ailelerin çocuklarını sevdi. Şeyh Bedrettin Türbesi'ni ziyaret eden Bakan Avcı, esnaf tarafından döktürülen lokmanın tadına da baktı. Esnafın yaptırdığı Kültür Bakanlığı logolu pastayı kesen Avcı, gezisinin ardından AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda Basmane esnafı ile bir araya geldi.

"Atatürk'ün doğduğu ev o halde bırakılır mı"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Basmane'de bir hazinenin içinde yaşandığını ve o hazineyi unutturmak için bugüne kadar ne mümkünse yapıldığını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanı olarak büyük hüzün duyduğunu dile getirdi. Bakan Avcı, "Yerel yönetimlerle merkezi yönetimlerin uyumlu çalışması halinde başta turizm sektörü, işadamaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte neler yapılabileceğin biliyoruz. Hakkaten yürek paralayacı bir manzara ile karşı karşıyayız. Bunun için dinamik, hızlı karar veren, etkili yönetim modeline ihtiyaç var. Bir an önce bürokrasiye boğmadan buraları tekrar eski o güzel günlerine kavuşturabiliyoruz. Buralar toparlanırsa sadece İzmir'in kalbi değil Türk turizmin en önemli cazibe merkezlerinde biri olur. Tarihi yerler var. Atatürk'ün eşinin doğduğu ev, orası bu halde bırakılır mı? Neresinden bakarsanız bakın ihmal akıyor. Camisi, türbesi ile buraların bakanlık nezdinden yapılması gereken planlamalar hazır ama etkili yönetimle buraları toparlarız" dedi.

"Buraların turist kaynaması gerekiyor"

2016 yılının turizm bakımından sıkıntılı bir yıl odluğunu belirten Avcı, "Özellikle Rusya pazarı ve diğer pazarlarda bir toparlanma olduğunu dile getirdi. Bakan Avcı, "Bütün dünyaya tanıtacak çalışmalar yapılması gerekiyor. Buraların turist kaynaması gerekiyor. Buraya Japonya'dan Avrupa'dan, Çin'den insanlar da gelmeli. İnşallah önümüzdeki dönem bütün bunların topallanmasına da vesile olacak" diye konuştu.

Baka Avcı toplantının ardında, Agora Antik Kenti'ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Bakan Nabi Avcı, Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin...
Bakan Nabi Avcı, Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin...
Bakan Nabi Avcı, Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin...
Bakan Nabi Avcı, Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin...

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakan Nabi Avcı, 'Hakkaten Yürek Paralayacı Bir Manzara ile Karşı Karşıyayız. Atatürk'ün Eşinin... - Son Dakika


Son Dakika

Erkan Petekkaya'nın Alzheimer hastalığıyla mücadele eden annesi hayatını kaybetti İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici