"Emeklilerin Mali ve Sosyal Haklarıyla İlgili Bir Çalışma Yok" - Son Dakika

"Emeklilerin Mali ve Sosyal Haklarıyla İlgili Bir Çalışma Yok"

6 yıl önce

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin yazılı soru önergesine cevap verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin yazılı soru önergesine cevap verdi.

01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa kendi adına ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayanlardan emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden de sosyal güvenlik destek primi alınması uygulamasına devam edileceğinin açıkça hükme bağlandığını dile getiren Bakan Şimşek, destek primi kesinti süresi ve miktarını dikkate alarak çalışan emeklilerin maaşlarının yeniden hesaplanması yolunda bakanlık tarafından bir çalışma bulunmadığını söyledi. Emeklilerin mali ve sosyal haklarında genel bir düzenlemeyle ilave artışlar yapılmasına yönelik halihazırda bir çalışma olmadığını vurguladı.


CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ise Türkiye'de emeklilerin, uzun yıllar süren çalışma hayatının ardından başladıkları emeklilik hayatında aldıkları emekli maaşı nedeniyle insanca bir yaşam sürdüremediğini ifade etti.


"Emekli vatandaşlarımızın önemli bir bölümü geçimlerini sağlayabilmek ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmek için başka işlerde çaışmak zorunda kalmaktadırlar." diyen Türeli, "Bu durum ortadayken emekli aylığı ile geçinemediği için bir iş bulup çalışmak zorunda kalan emekliler, maaşlarından Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmek suretiyle cezalandırılmaktadır. Bilindiği üzere AKP hükümetleri döneminde yapılan düzenlemelerle yaşlılık ve malullük aylığını almaya devam etmek suretiyle ticari faaliyette bulunan veya şirket ortağı olanların maaşlarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi hüküm altına alınmıştır. Sosyal güvenlik destek priminin, prim ödeyen emekliye herhangi bir katkısı yoktur. Bu da sosyal güvenlikte olması gereken külfet/menfaat dengesi ilkesine uygun değildir. Dolayısıyla bu prim, sosyal güvenlik amaç ve ilkelerine aykırıdır. Ayrıca bu primle, sosyal güvenlik kurumunun ödediği emekli aylığı ile geçinemediği için, maliyeye kayıt yaptırıp, ticari faaliyette bulunan ve elde ettiği kazancın vergisini ödeyen emekliler ikinci bir vergi ödemek durumuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Tüm bu uygulamalar aldığı düşük miktarlardaki emekli aylığı ile geçinemeyen emekliyi mağdur etmektedir." dedi.

Haber Yayın Tarihi: 12.01.2015 05:18 Kaynak: CİHANSon Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde ödeme yöntemi değişti

Son Dakika Haberleri