Bakan Tekin: Öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz - Son Dakika
Eğitim

Bakan Tekin: Öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz

Bakan Tekin: Öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz

MİLLİ Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çocukların ana dil becerilerinin geliştirilmesi için başlatılan 'Dilimizin Zenginlikleri Projesi' kapsamında her kademedeki öğrenciler için ayrı eylem planları hazırladıklarını belirterek, 'Türk klasikleri okuyacaklar. 4 temel dil becerisine yönelik olarak deneme, öykü ve benzeri yazımlar üretecekler. Yapacağımız faaliyetlerle öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz' dedi.

01.11.2023 12:49  Güncelleme: 14:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bakan Tekin: Öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz

MİLLİ Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çocukların ana dil becerilerinin geliştirilmesi için başlatılan 'Dilimizin Zenginlikleri Projesi' kapsamında her kademedeki öğrenciler için ayrı eylem planları hazırladıklarını belirterek, "Türk klasikleri okuyacaklar. 4 temel dil becerisine yönelik olarak deneme, öykü ve benzeri yazımlar üretecekler. Yapacağımız faaliyetlerle öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Bakan Tekin, okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin Türkçenin zenginliklerini tanımasını ve buna bağlı olarak dili iyi kullanmasını, düşünce dünyasını geliştirmesini amaçlayan 'Dilimizin Zenginlikleri Projesi'nin tanıtım toplantısına katıldı. Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak projeyi tanıtan video gösterildi. 'Sözlük Özgürlüktür' sloganıyla hayata geçirilecek proje kapsamında yapılacak çalışmalarla öğrencilerin kelime haznelerini ve dil öğrenme becerilerinin geliştirilmesi, bunun sonucunda ise kitap okuma alışkanlığı kazanmalarının hedeflendiği bildirildi.

'ÇOCUKLARIMIZIN KELİME HAZNESİ ZAYIFSA BİZİM DE PAYIMIZ VAR'

Toplantıda konuşan Bakan Tekin, haziran ayının başından bu yana Türkçe ve ülkeyi bir arada tutan değerler üzerinde çaba sarf ettiklerini belirterek, ana dilin çocukların hem akademik başarı için hem de Türkçeyi iyi kullanıp kendilerini ifade edebilmeleri için önemli bir referans kaynağı olduğunu söyledi. Tekin, çocukların sadece akademik hayatta değil; iş hayatında, toplumsal hayatta ve aile hayatında da kendilerini başarılı bir şekilde ifade etmeleri için geliştirilmiş ana dilin önemine vurgu yaparak, "Bakanlık olarak bizim temel gayemiz Türk milli kimliğini ve her bir evladının kişiliğini güçlü kılmak ise o zaman ana dil kullanımını desteklemek, ana dili güçlendirmek bizim bakanlığımızın temel görevlerinden bir tanesi olacaktır. Binlerce yıllık devlet geleneği ve medeniyet kültürüne sahibiz. Bakanlık olarak bize düşen görev; bu birikimi gelecek kuşaklara aktarmamız. Eğer bugün çocuklarımızın gündelik hayatta kullandığı, ifade ettiği kelime haznesinin zayıflığından bahsediyorsak bunda bizim de payımız var. Sorumluluğumuzu yerine getirmek için adımlar atmaya çaba sarf ediyoruz" dedi.

'BU MEDENİYET DİLİYLE BİR KÜLTÜR ÜRETMEK ZORUNDAYIZ'

Türk Dil Kurumu'nun Cumhuriyet'in 100'ncü yılı nedeniyle yayımladığı sözlükte Türkçenin zenginliğinin bir kez daha gösterildiğini kaydeden Tekin, Türkçe konuşan insan sayısının bugün yüz milyonlarla ifade edilebileceğini ve Türk Devletleri Teşkilatı'nda bu anlamda ciddi çalışmalar başlatıldığını söyledi. Tekin, "Bu zenginliği ve canlılığı bir medeniyet idealine dönüştürmek zorundayız. Bu medeniyet diliyle bir kültür üretmek zorundayız. Biz dilimize gereken önemi vermezsek başkalarından da bu hassasiyeti göstermesini beklememeliyiz. Yakın bir zamanda Türkçe dersleriyle ilgili olarak, sınavlarla ilgili olarak attığımız adımların mantığı bu kültür ve medeniyete katkı sağlamaktır" diye konuştu.

'KONUŞTUĞUMUZ KELİME SAYISINI ARTIRALIM'

Proje kapsamında, her kademedeki öğrenciler için ayrı ayrı eylem planları hazırlandığını dile getiren Tekin, "Bu eylem planını yakın bir zamanda okullarımızda idarecilerimizle paylaşmış olacağız. Biz bu projenin merkezine 'sözlük okuma' etkinliğini aldık. Ailelere ulaşıp buluşmalar, etkileşimli kitap okumaları yapacağız. Uzmanlar davet edilecek. Şiirler, seçilmiş beyitler ezberletilecek. Türk klasikleri okuyacaklar. 4 temel dil becerisine yönelik olarak deneme, öykü ve benzeri yazımlar üretecekler. Dijital platformlarda Türkçeyi kullanıp tasarımlar yapacaklar. Yazma yarışmaları organize edilecek. Yapacağımız faaliyetlerle öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Tekin ayrıca, projenin uygulanmasında sahada kendilerine en çok yardımcı olarak kişilerin öğretmenler olduğunu ve tüm öğretmenleri branş gözetmeksizin projeye sahip çıkması gerektiğini işaret ederek, "Bu topyekun birlikte yürütülecek bir proje. Ben sadece öğrencilerimizin değil; öğretmenlerimizin, idarecilerimizin, toplumdaki herkesin böyle bir farkındalık oluşturmasını arzu ederim. Gündelik hayatta konuştuğumuz kelime sayısını biraz artıralım. Biraz daha farklı kelimelerle konuşalım" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Eğitim Bakan Tekin: Öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü
  09:57 MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü

  MİT, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. PKK terör örgütüne 2014 yılında Avrupa'dan katılım sağlayan Ateş, görevi kapsamında örgütün illegal para trafiğini yöneten şahıslar arasında da yer alıyordu.

 • Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı
  09:41 Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davalarında eşlerin birbirlerine 'Alo' demenin boşanma sebebi olduğuna karar verdi. Kararı değerlendiren Av. Fatih Karamercan, bunun sürekli olması ve üçüncü şahısların da duyması gerektiğini belirtti. Vatandaşlar ise kararı şaşkınlıkla karşıladı.

 • Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı
  09:17 Hastanede büyük panik! Öldü diye morga kaldırılan genç kadın 5 saat sonra canlandı

  Orta Amerika ülkesi Guatemala'da hastaneye kaldırılan genç bir kadın 30 dakikalık müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Hastane monitörlere bağlanan genç kadının solunum ve beyin aktivitesi de bulunmayınca öldüğünü duyururken, morga kaldırılan kadın 5 saat sonra hayata gözlerini açtı. Yaşanan olay hastane çalışanlarını panikletirken, morg çalışanları kadının hayatta olduğunu göstermek için ceset torbası içinde hastanede gezdirdi.


Advertisement