Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ODTÜ'de öğrenciyken Ayşe Ayata ile yaşadığı anısını anlattı - Son Dakika

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ODTÜ'de öğrenciyken Ayşe Ayata ile yaşadığı anısını anlattı

24.11.2022 00:26

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

(6)

O HİKAYEYİ İLK KEZ ANLATTI

BAKAN VARANK'IN ODTÜ ANISI

AYŞE AYATA GİYİMİ NEDENİYLE VARANK'I "TOPLUM DIŞI" İLAN ETMİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı. Türkiye'de bilim yapılmadığı yönündeki iddialara cevap veren Bakan Varank, Türkiye kaynaklı bilimsel yayın sayılarını açıkladı.

ÜNİVERSİTELERİ ÖZGÜRLEŞTİRDİK

Varank, iktidarları döneminde faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini ifade ederken "Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik." dedi. Bunun üzerine CHP sıralarından yüksek sesli itirazlar artınca Bakan Varank, ODTÜ mezunu olduğunu belirterek bir anısını paylaştı.

Varank, 1999 yılında ODTÜ'den mezun olduğunu anlatarak şunları söyledi:

TOPLUM DIŞI: 28 Şubat'ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ'de okudum.ODTÜ'ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ'de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata'dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, 'Sen ayağa kalkabilir misin?' dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. 'İstanbul İmam Hatip' dedim. 'Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?' dedi. Ben de 'Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor.' dedim. 'Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz.' dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995'te milletvekili adayı yaptığınız bize Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik.

KAPALI DEVRE ÜNİVERSİTELER

Öğrenciliği döneminde kendisi gibi düşünen öğrenciler, 'Üniversite kampüse giremesin' diye "Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz." denildiğini kaydeden Varank, "Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Başvuruda bir tane fazla fotoğraf verdiğim için kampüse girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık." dedi.

UTANCINIZDAN BAĞIRIYORSUNUZ

Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara da "Utancınızdan bağırıyorsunuz." karşılığını verdi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Bakan Varank: Yılda 40 ton altın ekonomiye kazandırılıyor (2) Bakan Varank: Yılda 40 ton altın ekonomiye kazandırılıyor (2) Bakan Varank: Yılda 40 ton altın ekonomiye kazandırılıyor (2) Bakan Varank: Yılda 40 ton altın ekonomiye kazandırılıyor (2) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Balıkesir Teknokent'i ziyaret etti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Balıkesir Teknokent'i ziyaret etti

Son Dakika Güncel Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ODTÜ'de öğrenciyken Ayşe Ayata ile yaşadığı anısını anlattı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement