BAKAN VARANK: ÜNİVERSİTELERİN İDEOLOJİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAKTAN BİZ ÇIKARTTIK - Son Dakika

BAKAN VARANK: ÜNİVERSİTELERİN İDEOLOJİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAKTAN BİZ ÇIKARTTIK

24.11.2022 12:22

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iktidarları döneminde tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini belirterek, "Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" dedi.

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iktidarları döneminde tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini belirterek, "Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" dedi.

Bakan Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu'nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı. Varank, iktidarları döneminde faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini ifade ederken, "Üniversitelerin ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" dedi. Bunun üzerine CHP sıralarından yüksek sesli itirazlar artınca Bakan Varank, 1999 yılında ODTÜ'den mezun olduğunu belirterek, bir anısını şöyle paylaştı:

" 28 Şubat'ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ'de okudum. ODTÜ'ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ'de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata'dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, 'Sen ayağa kalkabilir misin?' dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. 'İstanbul İmam Hatip' dedim. 'Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?' dedi. Ben de 'Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor' dedim. 'Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz' dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995'te milletvekili adayı yaptığınız bize Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik."

'KAPALI DEVRE ÜNİVERSİTELERİ, BİZ YIKTIK'

Öğrenciliği döneminde; kendisi gibi düşünen öğrenciler, üniversite kampüsüne giremesin diye 'kimlik kartlarında sakal istemiyoruz' denildiğini kaydeden Varank, "Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Başvuruda bir tane fazla fotoğraf verdiğim için kampüse girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık" dedi.

Bakan Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara da "Utancınızdan bağırıyorsunuz" karşılığını verdi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Özcan Purçu: '14 Mayıs 2023 Tarihi İtibarıyla Söz Veriyoruz, CHP İktidarında Engellilerin Önündeki Tüm Engeller Kalkacak' Özcan Purçu: '14 Mayıs 2023 Tarihi İtibarıyla Söz Veriyoruz, CHP İktidarında Engellilerin Önündeki Tüm Engeller Kalkacak' Ahmet Akın: İktidarımızda, Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve Bankalardan Aldıkları Kredilerin Faizlerini İlk Bir Hafta İçinde Sileceğiz Ahmet Akın: İktidarımızda, Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve Bankalardan Aldıkları Kredilerin Faizlerini İlk Bir Hafta İçinde Sileceğiz Bülent Ecevit'e yazar kasa atan esnaf: 'Yine olsa yine yaparım' Bülent Ecevit'e yazar kasa atan esnaf: 'Yine olsa yine yaparım'

Son Dakika Güncel BAKAN VARANK: ÜNİVERSİTELERİN İDEOLOJİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAKTAN BİZ ÇIKARTTIK - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement