Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri - Son Dakika

Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri

12.01.2012 14:37
Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri, System.String[]

"Ben aracı kullandığımda, giderken yanıma en az iki-üç kişiyi almak istiyorum.

2011 yılında 11 aylık rakamlara göre 49 milyar dolar civarında bir petrol ve türevleri ithalatı olduğunu, bu ithalatın yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmının araçlarda tüketildiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,

"Ben aracı kullandığımda, giderken yanıma en az iki-üç kişiyi almak istiyorum. Dört kişilik bir araca yalnız binmek istemiyorum. Ne kadar toplu taşımacılık olursa bu, bir ülkenin gelişmişliğiyle alakalıdır"

"Binek araçlarımızla bile toplu taşımacılık yapabiliriz. 3-4 kişiyle beraber gidebiliriz. Bunun hem ülkemize hem de vatandaşlarımızla kaynaşmada daha iyi olacağı kanaatindeyim"

" (İran Petrolü) ABD ve Avrupa Birliği'nde bir kısım kararlar alındığı söyleniyor. Fakat bizim için Birleşmiş Milletler'in kararları bağlayıcıdır. BM kararlarının dışındaki herhangi bir karar bizim için bağlayıcı değildir. Şu anda gerek TÜPRAŞ, gerekse ithal edilen bütün yapı normal işlevlerine, normal ithalatına devam ediyor. Bu konuyla ilgili bize ulaşmış bir resmi bir haber yok "

?

Haber: Pınar ÇITAK KOYGUN - Kamera: Özgür ARSLAN/ İstanbul DHA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimliliği Haftası 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumunun açılışından sonra gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

" BİZ AB ÜYESİ DEĞİLİZ. ŞU ANDA İTHALATIMIZ DEVAM EDİYOR "

Bakan Yıldız, İran'dan alınan petrol ve türevlerine Avrupa Birliği tarafından ithalat sınırlaması getirilmesiyle ilgili Türkiye'ye resmi bir haber ulaşıp ulaşmadığı sorusuna yanıt verdi. Yıldız, "ABD ve Avrupa Birliği'nde bir kısım kararlar alındığı söyleniyor. Fakat bizim için Birleşmiş Milletler ( BM ) 'in kararları bağlayıcıdır. BM kararlarının dışındaki herhangi bir karar bizim için bağlayıcı değildir. Şu anda gerek TÜPRAŞ, gerekse ithal edilen bütün yapı normal işlevlerine, normal ithalatına devam ediyor. Bu konuyla ilgili bize ulaşmış bir resmi bir haber yok . Resmi bir bildirim de yok. Dediğim gibi biz hangi kuruluşlara karşı sorumluyuz, sorumlu değiliz bunu birçok kez kamuoyuyla paylaşıyoruz. AB böyle bir karar almış olabilir veya almamış olabilir. Biz AB üyesi ülke değiliz. Şu anda ithalatımız devam ediyor. Yol haritamızda da bugün itibariyle bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.

3-4 KİŞİYLE BERABER GİDEBİLİRİZ

Bakan Yıldız, 2011 yılında 11 aylık rakamlara göre 49 milyar dolar civarında bir petrol ve türevleri ithalatı olduğunu, bu ithalatın yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmının araçlarda tüketildiğini kaydetti.

Yıldız, bunun üzerine 'bireysel araçların yerine toplu taşıma araçlarının kullanılmasıyla ilgili bir tavsiyesi olup olmadığı yönündeki' soruya yanıt verdi. Bakan Yıldız, "Bu konuda şahsen ben aracı kullandığımda giderken yanıma en az iki-üç kişiyi almak istiyorum. Dört kişilik bir araca yalnız binmek istemiyorum. Ne kadar toplu taşımacılık olursa bu, bir ülkenin gelişmişliğiyle alakalıdır. Binek araçlarımızla bile toplu taşımacılık yapabiliriz. 3-4 kişiyle beraber gidebiliriz. Bunun hem ülkemize hem de vatandaşlarımızla kaynaşmada daha iyi olacağı kanaatindeyim. Benim tavsiyem buydu. Yoksa şunu biliyordu. Elimizdeki rakamlar şunu söylüyor. 2011 yılında net 11 aylık rakamlara göre 49 milyar dolar civarında bir petrol türevleri doğalgaz ile alakalı rakamları söylüyor. Bizim amacımız nedir ? Bu rakamları azaltabilmektir. Bunların her biri enerji kalemleri olmasına rağmen, enerji sektöründe tüketilmiyor. Yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmı araçlarda yani ulaşım sektöründe tüketiliyor. Benim tavsiyem hem enerji sektöründe hem de ulaştırma sektöründe tasarruf edilebilecek bütün yapıya hitap etmektir " dedi.

" İLK ETAPTA 600 MEGAVATLIK GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNİN YAPILMASINI ÖNGÖRÜYORUZ "

Güneş enerjisiyle ilgili teşvik olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Yıldız, 2010 yılında çıkarılan yenilenebilir enerji kanunu hatırlattı. Yıldız, " Biz o kanun çerçevesinde tabii ki, üretici arkadaşlarımızın alım garantisi fiyatları çerçevesinde yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. İlk etapta 600 megevatlık bir güneş enerjisi santralinin yapılmasını öngörüyoruz. Bunun ilgili mevzuatları hazırlandı. Yatırım kalemleri hazırlandı. Hep beraber bu manada yatırımcılarımızı davet ediyoruz " diye konuştu.

Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri
Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri
Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bakan Yıldız'dan Yakıt Tasarrufu İçin Öneri - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Daha önce aynı erkekle sevgili olan iki kız tekme tokat birbirine girdi! O anlar kamerada