Bakan Yıldız: "Doğalgazda İthalata Bağımlılık Artıyor" - Son Dakika

Bakan Yıldız: "Doğalgazda İthalata Bağımlılık Artıyor"

15.02.2012 23:35
Bakan Yıldız: "Doğalgazda İthalata Bağımlılık Artıyor"

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de resmi temaslarda bulundu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de resmi temaslarda bulundu.

Beraberindeki heyet ile birlikte sabah saatlerinde Kiev'e inen Bakan Yıldız, ardından Ukrayna Enerji ve Kömür Bakanı Yuri Boyko ile bir araya geldi. Toplantıya Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı ve MHP Kütahya milletvekili Alim Işık da katıldı.

Görüşmenin ardından Bakan Yıldız, Kiev Büyükelçiliği'nde basın toplantısını düzenledi.

Yıldız'ın açıklamalarından satır başları şöyle: "Boğazların kullanılmadığı çözümler tercihimiz 150-160 milyon ton civarında bir geçiş kapasitesi olan Boğazlar artık fiziken de kapasitesini doldurduğu kanaatindeyiz. Tarihi güzellikleriyle de doğal güzellikleriyle de insanlarıyla birlikte orada riske atabileceğimiz hiçbir değerimizin olduğunu düşünmüyorum. Türkiye doğalgazda 5, petrolde de 11 ülkeyle ticaret yapmakta. Bu ülkelerin sayısı ne kadar artarsa o kadar kaynak güvenliği oluşacaktır. Biz Türkiye'de geliştirdiğimiz politikalarda hem yerli kaynakların hem de yenilenebilir kaynakların, özellikle kış şartlarında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Zaman zaman iyi niyetle, zaman zaman spekülatif gayretlerle işte bizim su projelerimizde HES'lerde, rüzgar projemizde, jeotermallerle ilgili projelerde bazı aleyhte gösteriler görüyoruz. Zaman zaman iyi niyetle yapılan bu gösterilerin arkasında ülkemize yol, su, köprü olarak değil de bir ithal doğalgaz olarak döndüğünü bilmemiz lazım."

DOĞALGAZDA TALEP YÜZDE 25 ARTTI

"Ülkemizde bizim temenni etmediğimiz, öngörmediğimiz bir şekilde doğalgaza talebin yüzde 25 civarında arttığını görüyoruz" diyen Bakan Yıldız, "Bu ithalatın artması demek. O yüzden yerli kaynaklarımıza, hele hele olumsuz hava şartlarının çok daha fazla olduğu bu günlerde daha fazla önem vermemiz gerektiğini bütün vatandaşlarla paylaşmamız gerekmekte" dedi.

ARAMA FAALİYETLERİNİ 12 KATINA ÇIKARDIK

Gerçekçi ayakları yere basan cümleler kullandıklarını söylene Bakan Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: "Yapmadığımız bir şeyi anlatmayız. Herhangi bir yerde arama yaparsınız. Doğalgaza veya petrole ulaşırsınız. Ama bu gereklidir, ama yeterli değildir. Bu ancak sondajdan sonra belli olur. Bir sondaj bitmeden herhangi bir hüküm cümlesi kullanmamışızdır. Dünyanın en büyük platformlarından biri Boğaz'dan geçerken, petrol aramaya giderken bile ben gazetecilere biz burada petrol bulamayabiliriz yanıtı vermişimdir. Sondajın matkabı petrole değmeden kesin hüküm kullanmayız. Hatta Batman ve o bölgede bulduğumuz günlük 200-300 varil küçük, ama değerli olan keşifleri bile biz televizyonlarda ve yazılı basında açıklamıyoruz. Türkiye'nin petrol ihtiyacı karşılanmış muamelesi gördüğü için onu açıklamıyoruz. Arama faaliyetlerini son 9 yıl içinde 12 katına çıkardık. Varsa buluruz diyoruz."

Heyet ile birlikte dondurucu soğuğa rağmen Kiev caddelerinde dolaşan Bakan Taner Yıldız, beraberindekilerin Ukrayna hakkında anlattıklarını dinledi. 'Turuncu Devrim'in yapıldığı ünlü Bağımsızlık Meydanı'nda fotoğraf çektirmek istediği sırada, kostümlü bir animatörün Bakan Yıldız'ın yanına gelerek tuhaf hareketler yapması ilginç görüntüler oluşturdu. Bakan Taner Yıldız Ukrayna temaslarının ardından akşam saatlerinde yurda döndü.

Kaynak: DHA
ABD, Japonya Başbakanı Kişida'nın Kiev ziyaretini memnuniyetle karşıladı ABD, Japonya Başbakanı Kişida'nın Kiev ziyaretini memnuniyetle karşıladı SPOR Cimnastik şampiyonu Elvan, eğitimini Ukrayna'da, antrenmanlarını Bursa'da sürdürüyor SPOR Cimnastik şampiyonu Elvan, eğitimini Ukrayna'da, antrenmanlarını Bursa'da sürdürüyor

Son Dakika Güncel Bakan Yıldız: 'Doğalgazda İthalata Bağımlılık Artıyor' - Son Dakika


Advertisement