Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız - Son Dakika

Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız

19.01.2012 12:11
Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız, System.String[]

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İzmir'in Foça İlçesi'nde düşen Hava Eğitim Komutanlığı'na ait eğitim uçağının enkazına ulaşma çalışmaların sürdüğünü belirterek, yeni eğitim uçaklarının bu yıl içinde hizmete gireceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İzmir'in Foça İlçesi'nde düşen Hava Eğitim Komutanlığı'na ait eğitim uçağının enkazına ulaşma çalışmaların sürdüğünü belirterek, yeni eğitim uçaklarının bu yıl içinde hizmete gireceğini söyledi. Yılmaz, "İnşallah kendi eğitim uçaklarımızı tamamlarsak bu eski uçaklarımızdan da kurtulmuş olacağız. Hürkuş, bu yıl ilk uçuşunu yapacak" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İzmir'de savunma sanayine hizmet veren fabrikaları ziyaret için geldiği İzmir'de Vali Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamlarında ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı İsmail Yılmaz, İzmir'in Foça İlçesi'nde düşen Hava Eğitim Komutanlığı'na ait eğitim uçağının enkazına ulaşma çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Araştırma çalışmaları devam ediyor. Uçağın yaklaşık 125 metrelik derinlikte olduğu tespit edildi. İki gemi şu anda çalışıyor. İnşallah ulaşılır ve içinde de iki şehit var. Biri Pakistanlı diğeri de bizim teğmenimiz. Çalışmalar devam ediyor. Umarız en kısa zamanda neticelenir diye düşünüyoruz. Ailelerine sabır diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakar. İnşallah en kısa zamanda enkaza ulaşırız" dedi.

HÜRKUŞ BU YIL İLK UÇUŞUNU YAPACAK

Bakan Yılmaz, basın mensuplarının eğitim uçaklarında çok kazaların olduğu yeni uçakların ne zaman hizmete gireceği yönündeki sorusu üzerine, "Eğitim uçaklarını modernize ediyoruz. İnşallah yenileyeceğiz. Hem yeni eğitim uçağı, hem savaş uçağımızın tasarım sözleşmesini yaptık. Hürkuş, Tusaş ve TAI'de (Tusaş Havacılık ve Uzay sanayi A.Ş) kendi eğitim uçağımızı yapıyoruz. İnşallah kendi eğitim uçaklarımızı tamamlarsak bu eski uçaklarımızdan da kurtulmuş olacağız. Hürkuş, bu yıl ilk uçuşunu yapacak. Test uçuşları TAI'de devam ediyor" dedi.

EXPO İzmir'İN KIZIL ELMASI

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaretinde, Bursa'ya 'yeşil', İzmir'e ise 'güzel' sıfatının yakıştığını belirten Bakan Yılmaz, "Her ilimize bir sıfat yakıştırılır. 'Yeşil' sıfatı nasıl Bursa'ya uyarsa, 'güzel' sıfatı da İzmir'e yakışıyor" dedi. Hükümetin gündeminde İzmir'in yer aldığını vurgulayan Bakan Yılmaz, 2020 EXPO'sunu İzmir'e kazandırmak için mücadele ettiklerini söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:

"EXPO İzmir'in kızıl elması' desek yerindedir. Her yaptığımız ikili temaslarda ülkemize destek açısında iki unsur istiyoruz. Birisi Güvenlik Konseyi'ne geçici üyeliğimiz 2015- 2016 dönemi için ve İzmir EXPO'ya destek istiyoruz. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımızın ve bizim iki görüşmelerimizde var. En son Kolombiya'dan destek talebinde bulunulmuş ve destek verileceği beyan edilmiştir. Geçtiğimiz hafta Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geldi. Yine aynı şey ifade edildi. Ankara'da Hükümet olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere EXPO'yu 2020 yılında İzmir'e getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İzmirliler bir ve beraber oldukça inşallah bunu kazanacağız. Barselona sıradan bir şehirken olimpiyatlarla bir dönüşüm yaptı. Çıtasını yükseltti. İzmir'de Türkiye'mizin güzel İzmir'idir. İyi bir yerdedir. Ancak çıta atlaması EXPO ile olacaktır. EXPO aynı zamanda İzmirlilerin ortak düşüncesi ve ortak bir heyecan vermesi açısından da önemlidir. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. İzmirliler'in çalışması lazım. Sadece Ankara'dakilerin çalışması ile olmaz. El birliği ile çalışmamız lazım" dedi.

HEDEF 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Bakan Yılmaz, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'yi 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştırmamız lazım. Bu hedefe ulaşabilmek için savunma sanayi şirketlerimizin de kamu ile özel sektörün el ele vererek savunma sanayindeki ihracatlarını artırması lazım. Savunma sanayi şirketlerimiz Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul ve İzmir'de var. Bu şirketlerimize hem destek vereceğiz, hem de teşvik edeceğiz. 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin önemli payını bu şirketlerimiz gerçekleştirecek. Bu gayretle çalışıyoruz. İzmirli kardeşlerimiz yolu, bahtı ve ufku açık olsun" dedi.

BAŞKANIMIZA GÜVENİYORUZ

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Yılmaz, marinaların kente çağ atlattığını öne sürerek, şunları söyledi:

"Çandarlı Limanı ile hem Alsancak'taki limanın bir kısmının yolcu limanına çevrilmesi, hem İnciraltı'na kruvaziyer limanda ihtiyaç düşünürüz. İstanbul'a ikiden fazla yolcu limanı lazım. İzmir'e de hiç şüpheniz olmasın bir değil iki üç olması lazım. İzmirli kardeşlerimizin şuna dikkat etmesi lazım. Turgut Reis marina yapılmadan önce bir köy gibiydi. Marinadan sonra sınıf atladı. Yalıkavak da aynı şekilde. İzmirli hemşerilerim çok iyi bilir, Çeşme'ye yapılan yat limanını görsünler. Çeşme'ye artı değer kazandırmıştır. EXPO'da İzmir'e yapılacak kruvaziyer liman da başkanımızla birlikte el ele vererek İzmir'i bulunduğu statüden çok daya iyi konuma getireceğiz diyoruz. İzmir Türkiye'nin batıya açılan yüzüdür. Ancak bulunduğu yerden çok iyisini hak ediyor. Biz başkanımıza güveniyoruz. İnşallah el birliği içinde merkezi Hükümet'le İzmir'i 21'inci yüzyıla taşıyacağız. Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine gitmek gibi bir hedefimiz var. Her ilimizde bu hedefi amaç edinmesi lazım. El ele verirsek bir ve beraber olursak yapamayacağımız hiçbir iş yoktur." - İzmir

Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız
Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız
Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız
Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız
Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bakan Yılmaz: Eğitim Uçaklarımızı Tamamlarsak Eskilerinden Kurtulacağız - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Acun Ilıcalı, kendisinden 30 yaş küçük sevgilisiyle Londra'da görüntülendi Esir alınan Ermeni askerden olay itiraf: PKK Karabağ'da savaşıyor, askerler aylık 600 dolar maaş alıyor