Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2) - Son Dakika

Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2)

26.11.2012 20:32
Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2), System.String[]

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye sınırına yerleştirilecek olan Patriot füzeleri ile ilgili olarak, "NATO'nun bütünlüğü içerisinde yer alıyoruz ve sadece savunma amaçlı olarak bu füzelerin Türkiye'ye konuşlanmasında ihtiyaç olduğunu"...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye sınırına yerleştirilecek olan Patriot füzeleri ile ilgili olarak, "NATO'nun bütünlüğü içerisinde yer alıyoruz ve sadece savunma amaçlı olarak bu füzelerin Türkiye'ye konuşlanmasında ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamaların ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Arınç, bir gazetecinin, Turgut Özal'ın vücudunda 4 farklı zehir bulunduğu şeklindeki iddiaları sorması üzerine, bu konunun gündeme gelmediğini belirterek, otopsi raporunun şuan itibariyle bilinmesinin mümkün olmadığını belirtti. Öncelikle otopsi raporunun açıklanmasının beklenmesi gerektiğine dikkat çeken Arınç, "Adli Tıp 1. İhtisas Dairesi'nin kendi düşüncesini bildirmesi ve raporu yazması gerekiyor. Bizim de sizin de, mahkemelerin de dikkate alacağı şey, 1. ihtisas kurulunun bu konudaki raporunu veya sonucunu bildikten sonra olabileceğini söyleyebilirim" dedi.

"Bu bir teknik konudur" diyen Arınç, hemen hemen her ölüm olayının ardından otopsi yapıldığını söyleyerek, Özal'ın vefat ettiği günlerde otopsinin yapılmış olması gerektiğine dikkat çekti.

Bülent Arınç, bir gazetecinin YAŞ mağduru 2 bin civarındaki subayın durumu ile ilgili bir soru üzerine ise, yeni hazırlanan taslakta buna ilişkin bir hüküm bulunmadığını söyledi.

"FÜZELERİN YERLEŞTİRİLMESİNİN İHTİYAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Arınç, gazetecilerin Patriot Füzeleri'nin hangi illere yerleştirileceğini ve kaç bataryadan oluşacağını sorması üzerine, konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı'nın gerekli açıklamaları yaptığını ve kendisinin de bu açıklamaların dışında bir açıklamasının olmayacağını belirtti. "Biz NATO üyesi bir ülkeyiz. NATO'nun bütünlüğü içerisinde yer alıyoruz ve sadece savunma amaçlı olarak bu füzelerin Türkiye'ye konuşlanmasında ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz" diyen Arınç, Suriye'nin elinde kısa menzilli de olsa balistik füzeler bulunduğunu ve Türkiye'ye karşı kullanılma ihtimali olduğunu kaydetti. Akçakale'ye top mermilerinin düştüğünü ve daha önce de Türk uçağının düşürüldüğünü hatırlatan Arınç, "Bütün bunlara karşı Türkiye kendi savunması açısından NATO anlaşmasının içerisinde altına imza koyduğumuz anlaşmanın bize ve üye ülkelere yüklediği sorumluluklar açısından gerekli tedbirleri almak zorundadır" diye knouştu.

Yarın Türkiye'ye uzman bir ekip geleceğini ve bu ekibin füzelerin nerelere konuşlandırılabileceği konusunda NATO'ya rapor sunacaklarını ifade eden Arınç, "Umarım kısa sürede Türkiye'nin bu savunmasına katkı sağlamak amacıyla, Patriot füzelerinin nereye konuşlanacağı ve ne miktarda olacağı ve kesinlikle bizim de kararar sürecinde olacağımız bir şekilde kabul edilmiş olacak" şeklinde konuştu.

"GAZZE'DE ÇATIŞMANIN BİTİRİLMİŞ OLMASI SEVİNDİRİCİ"

Bülent Arınç, bir soru üzerine Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaları ve Gazze'de sağlanan ateşkes ile ilgili açıklamalarda bulundu. Arınç, "Çatışmanın bitirilmiş olması bizim için de sevindirici" derken, İsrail'in saldırganlığına son vermek açısından ateşkesin son derece öncelikli bir konu olduğuna dikkat çekti. Ateşkeste Türkiye'nin yapıcı bir rol oynadığını ifade eden Arınç, ateşkes ile geçmişte Filistinli balıkçılara tanınan sınır miktarının daha fazla artırılacağı, geçişler konusunda kolaylık sağlanacağı ve diğer idari tedbirlerle İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukada bir miktar daha gevşek olacağı konularının bizzat Halid Meşal tarafından da, İsrail tarafından da teyit edildiğini söyledi. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2) - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu Beşiktaş, Yukatel Denizlispor'u deplasmanda 3-2 yendi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu