Bakanlık, 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti - Son Dakika

Bakanlık, 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti

26.02.2021 11:34
Bakanlık, 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti, System.String[]

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, incelemeye aldığı 'Makul Şüphe' isimli kitabında yer alan çarpık ilişkilerin Türk toplum yapısına uygun olmadığı ve içinde edebe aykırı ifadelerin bulunduğu gerekçesiyle, 18 yaşından küçüklerin gelişimlerini olumsuz etkileyeceği için muzır yayın ilan etti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında orijinal adı 'Reasonable Doubt' olan ve Whitney Gracia Williams tarafından yazılan, 2020 yılında ilk baskısı yapılan 'Makul Şüphe' isimli kitap hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca değerlendirilme yapılması istenildi.

KARAR RESMİ GAZETE'DE

Kurul tarafından kitap ile ilgili yapılan incelemede, kitabın tamamında edebe aykırı yakışıksız ifadeler olduğu, Türk toplumunun aile yapısına uygun olmayan çarpık ilişkilerin anlatıldığı ifadeler bulunduğu görüldü. Buna göre 'Makul Şüphe' kitabının 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verildi. Kurulun kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

20 KİTAP HAKKINDA KARAR

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından bugüne kadar 14 bin 13 süreli yayın ile 27 kitap değerlendirildi, 20 kitap hakkında küçükler için zararlı olduğu yönünde karar verildi. Ayrıca müstehcenlik suçu ile ilgili 5 bin 58 adet adli bilirkişi raporu hazırlanarak, adli makamlara gönderildi.

MUZIR YAYIN NEDİR?

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından incelenen yayınlar gerek görüldüğü takdirde muzır yayın ilan edilebiliyor. Bu yayınların çocuklar için zararlı ve sağlığı bozabilecek etkileri olduğu ifade edilmiş oluyor. Kurul şimdiye kadar 12 bin 790 yayın ve 26 kitabı inceleyerek 19 kitabın küçükler için zararlı olabileceğine karar verdi.

Bakanlık, 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakanlık, 'Makul Şüphe' isimli kitabı muzır yayın ilan etti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İlk 11'deki yerini Sosa'ya kaptıran Gustavo, sezon sonu da takımdan ayrılıyor İlk 11'deki yerini Sosa'ya kaptıran Gustavo, sezon sonu da takımdan ayrılıyor Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde salı günü toplanacak Kabine'de Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde salı günü toplanacak Kabine'de Prens Philip'in doğum belgesi yaklaşık bir asır sonra gün yüzüne çıktı Prens Philip'in doğum belgesi yaklaşık bir asır sonra gün yüzüne çıktı Milli Uzay Programı'ndan tarihi hamle! Ay'a gönderilecek aracın ilk ateşlemesi başarıya ulaştı Milli Uzay Programı'ndan tarihi hamle! Ay'a gönderilecek aracın ilk ateşlemesi başarıya ulaştı Ayasofya imamlığı vazifesinden istifa eden Mehmet Boynukalın, koronavirüse yakalandı Ayasofya imamlığı vazifesinden istifa eden Mehmet Boynukalın, koronavirüse yakalandı Erling Haaland hız rekoru kırdı, sosyal medya ayağa kalktı Erling Haaland hız rekoru kırdı, sosyal medya ayağa kalktı "Bahar gelsin" diyen Hazar Ergüçlü, art arda sütyensiz pozlarını paylaştı 1075 yıl hapis cezası alan Adnan Oktar, kedicikleriyle son imajını paylaştı 1075 yıl hapis cezası alan Adnan Oktar, kedicikleriyle son imajını paylaştı