Son Dakika Haberleri: Bakanlıktan Sakatattaki Artışa Önlem! Et Yerine Canlı Hayvan İthal Edilecek

Bakanlıktan Sakatattaki Artışa Önlem! Et Yerine Canlı Hayvan İthal Edilecek

11 ay önce

Bakanlık, sakatat fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili karkas et ithalatını öne süren stokçuları ters köşeye yatırdı. Artık et ithalatında karkas et yerine canlı hayvan ithalatı modeline geçiliyor.

Geçtiğimiz günlerde çok sık gündeme gelen sakatat fiyatlarında yaşanan ciddi artış ile ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı stokçuları işaret ederken, artışın perde arkasına yönelik et ithalatını öne sürenlere yönelik ise bakanlık karkas et yerine canlı hayvan ithalatı ile cevap verecek. Canlı hayvan ithalatı ile yurt dışında kesilen hayvanların etlerinin Türkiye'ye getirilip sakatatlarının ise yurt dışında bırakılmasından kaynaklı fiyat artışları yaşandığı iddiası da bu hamle ile tamamen boşa çıkarılmış olacak. Yeni Şafak'tan Kaan Biter'in haberine göre sektör temsilcileri ise son hamle ile fiyatların yüzde 40 oranında gerileyebileceğine dikkat çekiyor.

BAKANI DA İSYAN ETTİRDİ: ANLAM VEREMİYORUM

Türkiye'nin et talebini karşılamak üzere gerçekleştirdiği yüzde 5'lik et ithalatını fırsat bilen stokçular harekete geçti. Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen sakatat fiyatlarındaki ciddi orandaki artışlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı da isyan ettirdi.

2017 yılında 1 milyon 250 bin ton olan et ithalatına ilave 75 bin ton bakanlar kurulundan et ithalatı için izin alıp rakamı 2018'de 1 milyon 300 bin ton olarak revize ettiklerinin altını çizen Bakan Fakıbaba, toplam talebin yüzde 5'ine tekabül eden et ithalatının nasıl olur da sakatat fiyatlarını arttırdığına anlam veremediğine vurgu yaptı.

ARTIŞIN PERDE ARKASINDAKİ 3 ETKEN

Sakatat fiyatlarındaki artışı ve bakanlığın canlı hayvan ithaline yönelik hamlesini değerlendiren İşkembe Çorbacıları ve Sakatatçılar Kokoreççiler ve Tavuk Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Fevzi Uluceviz, sakatat fiyatlarını arttıran 3 etkeni açıkladı.
Müslüm Filminde Gürses'in Babasının Kızını ve Eşini Öldürdüğü Sahnenin Kurgu Olduğu Ortaya Çıktı CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: İYİ Parti'nin Ardından Saadet Partisi ile de Görüşeceğiz

Son Dakika! Soğanı Stok Yapan 45 Depoya Denetim Yapıldı