Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak - Son Dakika

Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak

19.01.2012 14:57
Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak, System.String[]

Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü örnek bir projeye imza atarak Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'nde görev yapan bakıcı anne ve sorumlularına psikiyatri eğitim semineri düzenledi.

Afyonkarahisar Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü örnek bir projeye imza atarak Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'nde görev yapan bakıcı anne ve sorumlularına psikiyatri eğitim semineri düzenledi.

Psikiyatri uzmanı Ahmet Hamdi Alpaslan tarafından verilen eğitimlerde bakıcı annelere travma yaşamış çocuklara nasıl yaklaşmaları gerektiği, yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri anlatıldı.

Travma yaşamış ve parçalanmış aile çocuklarıyla ilgilenmenin zorluğuna değinen Alpaslan, yapılan bazı meslekleri pozitif, bazılarını ise negatif meslekler olarak nitelediklerini ifade etti. Alpaslan, bu kapsamda bakıcı anneliğin ve bu tür çocuklarla ilgilenen kişilerin yaptığı mesleklerin negatif meslekler olduğunu söyledi.

Alpaslan, negatif meslek yapanların sabırlı olmaları gerektiğini ve her çocuk için bir davranış listesi oluşturularak, bunları alt alta yazarak en basitinden itibaren çözmeyi önerdi. Alpaslan, çocuklarla sağlıklı iletişim kurulmasını ve sevgi ile çocukla aradaki bağın güçlendirmeleri gerektiğini kaydetti.

Çocuk Evleri Grup Sorumlusu Ahmet Aşık da 7 tane çocuk evleri bulunduğunu belirterek, rehabilite edilebilecek çocukları evlere alarak eğitimlerini, korunma ve bakımlarını yaptıklarını söyledi.

Aşık, bir evde 6 çocuk bulunduğunu, temiz düzenli bir aile ortamında çocukların hayatı yaşayarak, kendilerini yetiştirirken aynı zamanda toplumla bütünleşerek entegre olduklarını kaydetti.

Aşık, "Aynı zamanda geçmişte yaşadıkları tramvayı en aza indirmiş oluyorlar. Davranış ve ders başarılarında giderek bir düzelme var. Bizim bakıcı annelerimizin hepsi çocuk gelişimi mezunu veya Halk Eğitimin verdiği kurslardan mezun olan personeldir. Bakıcı anneleri evin bir annesi gibi adeta çocuklarla birlikte yemek yapıyor, alışverişe çıkıyor, çocuklara ders çalıştırıyor." dedi.

Aşık, ev annelerinin çocuklarla 12 saat geçirdiğini ifade ederek, bu annelerin standartlarını yükseltmek için eğitim seminerleri düzenlediklerini, bu sayede annelerin çocuklara daha özenli be bilinçli yaklaşımını sağladıklarını anlattı.

Bunun yanında çocuk evi sorumlularının da zaman zaman evleri denetlediklerini, çocuklara yönelik sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlediklerin ifade eden Aşık, gözlemlerin rapor halinde bakanlığa gönderildiğini anlattı.

Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak
Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Bakıcı Anneler, Travma Eğitimiyle Çocuklara Karşı Daha Bilinçli Olacak - Son Dakika


Son Dakika

Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi