Son Dakika Haberleri: Bakıcıya Verilen Çocuk Uyuşturucudan Öldü, Eski Bakan "Türkler El Atsın" Dedi

Bakıcıya Verilen Çocuk Uyuşturucudan Öldü, Eski Bakan "Türkler El Atsın" Dedi

8 yıl önce

Almanya'nın Hamburg kentinde el konup bakıcı aileye verilen 11 yaşındaki bir kız çocuğunun, eroin bağımlılığı tedavisinde yoğun olarak kullanılan sıvı narkotik bir madde olan ve etkileri morfine benzeyen metadondan zehirlenerek ölmesi Almanya'da...

Bakıcıya Verilen Çocuk Uyuşturucudan Öldü, Eski Bakan

Almanya'nın Hamburg kentinde el konup bakıcı aileye verilen 11 yaşındaki bir kız çocuğunun, eroin bağımlılığı tedavisinde yoğun olarak kullanılan sıvı narkotik bir madde olan ve etkileri morfine benzeyen metadondan zehirlenerek ölmesi Almanya'da gençlik dairelerini (Jugendamt) yeniden tartışmaların odağına oturttu. Hamburg Mitte Belediye Başkanı Markus Schreiber Jugendamt'ın uygun olmayan bakıcı aile bulduğunu vurgularken, para için maddi gelir için kimsenin bakıcı aile olmasını istemeyen Hamburg eski Aile Bakanı Dietrich Wersich "Türk aileler bakıcılığa ilgi göstermeli." dedi.


Almanya'da gençlik dairelerinin birçok olayda haksız yere çocukları ailelerinden aldığı ve bakıcı aileler konusunda titiz davranmadığına dair her gün yeni iddialar öne sürülmeye devam ederken, bu iddiaları haklı çıkaracak olaylar da gerçekleşmeye devam ediyor. Hamburg'da el konup bakıcı aileye verilen 11 yaşındaki Chantal adlı bir kız çocuğunun eroin bağımlılığı tedavisinde yoğun olarak kullanılan sıvı narkotik bir madde olan ve etkileri morfine benzeyen metadon adlı maddeden zehirlenerek ölmesi, Jugendamt'ı yeniden tartışmaların odağına oturttu. Ölen kız çocuğunun bakıcı ailesinin araba garajında 31 metadon tableti bulundu. Savcı Ulrich Wilhelm Moller bakıcı baba ve annenin metadon tedavisi gördükleri ve evde yapılan aramalarda plastik şişe içinde ne olduğu bilinmeyen sıvı maddeler bulunduğunu açıkladı.


Gençlik Dairesi ise ailenin 10 ve 16 yaşındaki iki öz çocuğu ile bakım için aldıkları diğer 7 yaşındaki çocuğu alarak gençlik yurduna yerleştirdi. Çocukların ölüm olayının tam araştırılana kadar gençlik yurdunda kalacağı belirtildi. Bakıcı ailenin komşuları ise yaptıkları açıklamalarda bakıcı ailenin saldırgan ve çok gürültülü olduğunu belirterek, geceleri çocuklarla birlikte geç saatlere kadar uyumadıkların iddia ettiler.


Bu arada gerçek annesi 2010 yılında ölen kız çocuğunun metadon almadan başka ilaç alıp almadığı, intihar girişiminde bulunup bulunmadığı ve metadona nasıl ulaştığı ile ilgili geniş çaplı araştırma devam ediyor.


BAKICI AİLE SEÇİMİ YANLIŞTI


Eleştiriler üzerine NDR 90,3'e açıklama yapan ve kısmen hataları kabul eden Hamburg Mitte Belediye Başkanı Markus Schreiber bakıcı aile seçiminde yanlış hareket edildiğini belirterek, "Açık söylemek gerekirse olayın meydana geldiği Wilhelmsburg Gençlik Dairesi ölen kız çocuğu için yeterli ve uygun olmayan bakıcı aile buldu." dedi. Schreiber, bakıcı ailenin uyuşturucu bağımlısı olup olmadığı sorusuna ise aileyi tanımadığını ve dosyasını görmediğini ifade ederek, "Benim burada anlamadığım bakıcı ailede yaşananların görevlilerin dikkatini çekmemesi." diye ekledi. Schreiber konunun bütün ayrıntıları ile ortaya çıkması için inceleme sözü verdi.


BAKICI AİLE KONUSUNDA TÜRK AİLELER İLGİ GÖSTERMELİ


Hamburg Mitte'de daha öncede benzeri iki olay yaşandığını hatırlatan eski Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Bakanı ve şu anda CDU Hamburg Meclis Grup Başkanı Dietrich Wersich Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "Bakıcı aile konusunda daha titiz davranılmalı daha seçici olunmalı" dedi. Bakıcı aileye olan ihtiyacın giderek arttığını belirten Wersich, "Zaman zaman böyle istisnalar olsa da bu işi çok iyi yapan severek yapan çok aile var. Bunlara bakıcı aile oldukları için teşekkür etmemiz gerekir. Bakıcı aile olacak ailelerin belirli kriterlere uygun olmalı. Bunda en önemli kriterlerden biri bakıcı aile olmak isteyenlerin ekonomik olarak bağımsız olması. Bu iş kesinlikle para için yapılmamalı. Evi müsait olmalı. Güvenilir olmalı ve en önemlisi kriminal yani geçmişte suç işlememiş olmalı. Uyuşturucu bağımlısı olmamalı." diye ekledi.


Eski bakan "Türk ailelerde bakıcı aile olmaya ilgi göstersin. Bu özellikle aynı kökenden gelen yani Türk çocukları için kültürel ve dil açısından büyük bir avantaj olur. Bakıcı aile olmak için kökene değil yeterliliğe bakılıyor. İsteyen aileler ilgili kurumlarla irtibata geçebilir ve gerekli bilgi alabilir." şeklinde konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 11:56 Kaynak: CHASiirt'te 'ışık hadisesi' için binlerce kişi toplandı
Seçmenin yüzde 51.8'i İBB Başkanı İmamoğlu'ndan memnun değil MHP Lideri Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı