Baksı Müzesi Emitt'te Tanıtılıyor - Son Dakika

Baksı Müzesi Emitt'te Tanıtılıyor

Bayburt'ta, 2010 yılında açılan ve 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda (EMİTT) yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılıyor.

Baksı Müzesi Emitt'te Tanıtılıyor, System.String[]

Bayburt'ta, 2010 yılında açılan ve 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda (EMİTT) yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılıyor.

Baksı Müzesi Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Bayburt kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Bayraktar köyünde Çoruh Vadisi'ne bakan bir tepe üzerine akademisyen ve ressam Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Baksı Müzesi'nin, kurulduğu günden itibaren hayata geçirdiği çalışmalarla adından söz ettirdiği belirtildi.

Müzenin turizm etkinliklerini geliştirmek amacıyla EMİTT'e katıldığı ifade edilen açıklamada, müzenin fuardaki iki holde ziyaretçilerini ağırladığı vurgulandı.

Ziyaretçilerin, Bayburt yöresinin mistisizmini taşıyan holdeki stantlara ilgi gösterdiğine işaret edilen açıklamada, stantlarda müze atölyelerinde üretilen ve "tılsım" temalı sanatsal objelere yer verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın şu ifadeleri yer aldı:

"Uluslararası bir arenaya sahip EMİTT'te Bayburt'u ve Baksı Müzesi'ni tanıtmak iyi bir fırsat. Stantlarda yer alan objeler görsel olarak küçük objeler olarak algılanabilir ancak arkasında büyük bir felsefe bulunmaktadır. Bizim topraklarda 'gizem' derinlikli bir konudur. Tılsım ve gizem aslında yan yana geldiğinde bizi de anlatır. Baksı Müzesi, yoğun göç veren ilimiz Bayburt'ta gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır."

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsün karanlık bir yönü ortaya çıktı! Hastaların yarısından fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Lübnanlı babanın patlama anında oğlunu korumaya çalıştığı anlar kameraya böyle yansıdı Son Dakika: Beyrut patlamasını terör örgütü DEAŞ üstlendi Fenerbahçe'nin görüştüğü Erol Bulut, İstanbul'a geldiği sırada eşi uçakta fenalaştı Duygu Özaslan, yeni sevgilisiyle fotoğraf paylaşmadan duramıyor MHP'den ihraç edilen Erhan Usta'nın kızının nikah töreninde 4 genel başkan bir araya geldi Lübnan'daki büyük patlamanın ardından Beyrut tanınmaz hale geldi Annelerinin araçta bıraktığı 2 çocuğu kaçırmaya kalkışan şüpheli, yakalandı İki aile arasındaki arazi anlaşmazlığında silahlar çekilince kan döküldü: 2 ölü, 1 yaralı Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Kovid-19 tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi Hastanenin "erkek" dediği bebek evde kız çıktı Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Marmaray'da bir kişi, trenin önüne atlayarak canına kıydı Genç kadın, bugün boşandığı eski eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü "Koronavirüse iyi geliyor" diyerek ürün tanıtan ünlülere ceza yağdı