Balıkesir'de mesire alanından geçen çay temizlendi - Son Dakika

Balıkesir'de mesire alanından geçen çay temizlendi

08.03.2023 15:27

Balıkesir'de mesire alanından geçen çay temizlendiBALIKESİR Balıkesir'in piknik alanı olarak bilenen Değirmenboğazı Tabiat Parkı'nda kış boyunca doğal yollarca biriken çamur, balçık gibi faktörlerin adeta çamur deryasına çevirdiği alanda titiz bir çalışma yapan Balıkesir Büyükşehir...

Balıkesir'de mesire alanından geçen çay temizlendi

BALIKESİR Balıkesir'in piknik alanı olarak bilenen Değirmenboğazı Tabiat Parkı'nda kış boyunca doğal yollarca biriken çamur, balçık gibi faktörlerin adeta çamur deryasına çevirdiği alanda titiz bir çalışma yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, dereyi tekrar pırıl pırıl zamanına geri döndürdü.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri, Tabiat Park Değirmen Boğazı'nda kötü kokuya da neden olan balçığı, canlılığın ve verimliliğin artırılması için temizliyor. Tabiat Parkı Değirmen Boğazı'nda doğal yapıyı bozmadan çevre düzenleme çalışmalarını tamamlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şimdi de Devlet Su İşleri işbirliği ile her yıl olduğu gibi Değirmen Boğazı'nın içinden geçen derede ıslah çalışmalarını yürütüyor. Kış mevsiminde yağışlar nedeni ile derenin dibinde oluşan balçık iş makineleri ile bu yılda temizleniyor. Bu temizlik sayesinde sudaki oksijen oranı artarken balçık nedeni ile oluşan kötü kokuda ortadan kalkıyor.

Bugün sabah itibari ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Hezer ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Su Ürünleri Mühendisi Mustafa Çekim Değirmen Boğazı'nda incelemelerde bulundu. Müdür Hezer, "Değirmen Boğazı'nda yapılan bu işlem Devlet Su İşleri tarafından her yıl yapılıyor. Kış boyunca yağan yağmurlarla biriken çamurlar-Sedimenler derenin dibinde birikiyor, yaprak gibi bir takım maddelerde bunun içerisinde çürüdüğünde siyah balçık meydana geliyor. Bu balçığın temizlenmesi gerekli yoksa yoğun bir pis kokuya neden oluyor" dedi.

Çalışmalar esnasında iş makinelerinin ister istemez suyu bulandırdığı bilgisini veren Müdür Hezer, bulanık suyun balıkların solungaçlarından nefes almalarını zorlaştırdığı için panikle kendilerini kenara vurduğunu söyledi. 'Bu durum kesinlikle balıkları öldürecek bir durum değildir' diyen Müdür Hezer, yarımsa saat sonra sudaki bulanıklık gittikten sonra balıklar normale dönüyorlar" dedi.

Bölgede detaylı incelemelerde bulunan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Su Ürünleri Mühendisi Mustafa Çekim ise çevresel şartların etkisi ile dipte biriken çamurunun temizlenmesi, dip sedimentasyonunun daha sağlıklı bir hale getirilmesi için burada dere ıslah çalışmaları yapıldığını söyledi. Mühendis Çekim, canlılığın ve verimliliğin artırılması için bu tür çalışmaların devam etmesinin zorunlu olduğuna değindi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Balıkesir'de mesire alanından geçen çay temizlendi - Son Dakika


Advertisement