Balıkesir'de Sinema Günleri - Son Dakika

Balıkesir'de Sinema Günleri

17.05.2011 12:30
Balıkesir'de Sinema Günleri, System.String[]

SAM-DER öncülüğünde, 'Mahallenin Orta Yeri Sinema' teması ile düzenlenen Balıkesir Sinema Günleri'nin beşincisi dün akşam kortej yürüyüşü, kokteyl ve gala ile başladı.

Balıkesir Sinema Amatörleri Derneği'nin (SAM-DER) öncülüğünde, 'Mahallenin Orta Yeri Sinema' teması ile düzenlenen Balıkesir Sinema Günleri'nin beşincisi dün akşam kortej yürüyüşü, kokteyl ve gala ile başladı. Etkinlik kapsamında ilk kez verilen 'Zeus Altarı' ödülüne Tuncel Kurtiz, 'Onur Ödülü'ne de yönetmen Tunç Başaran layık görüldü.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Cinemarine Sinemaları ve Özel Sevgi Hastanesi'nin 'düzenleyici ortak' olarak destek verdikleri Balıkesir Sinema Günleri öncesi sanatçılar faytonlarla şehir turu attı. Yaylada Alışveriş Merkezi'ndeki Cinemarine Sinemaları fuayesinde verilen kokteylde tanınmış yönetmen Tunç Başaran'a Onur Ödülü verildi. 'Uçurtmayı Vurmasınlar', 'Piano Piano Bacaksız', 'Abuzer Kadayıf' filmlerinin yönetmeni olan Başaran'ın ödülünü Vali Yardımcısı Selda Dural sundu. Kokteyle, yönetmen Reis Çelik ile yapımcı Türker Korkmaz da katıldı. Daha önce etkinliğe katılacağı duyurulan sanatçılar Güven Kıraç, Sezin Akbaşoğulları ve yönetmen Selim Demirdelen ise Balıkesir'e gelmedi.

SAM-DER'in bu yıl ilk kez verdiği 'Zeus Altarı' ödülüne 'Ezel' dizisinde canlandırdığı 'Ramiz Dayı' karakteriyle hayran kitlesini iyice arttıran Tuncel Kurtiz değer bulundu. Ancak Kurtiz, Cannes Film Festivali nedeniyle yurt dışında olduğu için ödülünü alamadı. Ödül heykelinin, önde gelen heykeltıraşlardan Bihrat Mavitan tarafından, Balıkesir'e özel bir armağan olarak yapıldığını açıklayan SAM-DER Başkanı Mesude Eğilmez, sanatçıya bu heykelciği en kısa zamanda ileteceklerini söyledi. Eğilmez, her yıl olduğu gibi, bu yılki program kapsamında mahallelerde ve sinemalarda gösterilecek filmlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gönderildiğini sözlerine ekledi.

Kokteylin ardından yönetmenliğini Selim Demirdelen'in yaptığı 'Kavşak' adlı filmin gala gösterimi gerçekleştirildi. 22 Mayıs'ta sona erecek Sinema Günleri, Sinemarine ve mahallelerde gösterilecek filmler, söyleşiler ve panellerle sürecek. - Balıkesir

Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri
Balıkesir'de Sinema Günleri

- Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Balıkesir'de Sinema Günleri - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey ölü bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi İçişleri Bakanlığı, koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı