Son Dakika Haberleri: Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor

Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor

6 yıl önce

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bulunan Ulus Dağı'nın florası çıkarılıyor.

Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor, System.String[]
 Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bulunan Ulus Dağı'nın florası çıkarılıyor. Ulus, bin 769 metreyle bölgenin en yüksek dağları arasında yer alıyor. Çalışmaya Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Necatibey Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ekrem Akçiçek ve Doç. Dr. Fatih Satılı ile yüksek lisans öğrencisi Özal Güner katılıyor.

Mayıs ile ekim ayları arasında periyodik olarak bölgede çalışma yaptıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Akçiçek, "Mayıs 2011'de başlayan arazi çalışmalarımız, ekime kadar aralıklarla devam etti. Bu çalışmayla dağda yetişen bitkiler tespit edilecek. Aynı zamanda endemik ve nadir bitkilerin de tehlike kategorileri belirlenecek. Şayet insan etkisi, otlatma, ilaç olarak kullanma, hayvan istilası gibi durumlar varsa koruma tedbirleri önerilecek. Doğal olarak yetişen bütün otsu ve odunsu bitki örnekleri toplanarak, alanın florası ortaya koyulacak. Bitki türlerinin doğal habitatlarında fotoğrafları çekilerek, ileride yapılacak 'Türkiye Florası' adlı esere katkıda bulunulacak." dedi.

Ulus Dağı florasını çıkarma çalışması BAÜ Necatibey Eğitim Fakültesi Bilimsel Araştırma Proje Birimi, Balıkesir, Sındırgı ve Bigadiç Orman işletme müdürlükleri işbirliğiyle yapılıyor.


Türkiye'ye Ateş Açan Terörist Öldürüldü, Bulunduğu Bina Delik Deşik Edildi ÖSO, PYD/PKK'lı Teröristlerle Çatışmaya Girdiği Burseya Dağı'ndan Çekildi!
BM'deki Kritik Afrin Toplantısı Sonrası Fransa'dan Türkiye'ye İtidal Çağrısı Geldi