Balıkları Minibüs Öldürmüş - Son Dakika

Balıkları Minibüs Öldürmüş

07.09.2012 09:14
Balıkları Minibüs Öldürmüş, System.String[]

Devletin mazot desteğini akaryakıt kaçakçılığında kullandıkları tespit edilen balıkçı teknelerinin bununla da yetinmeyip ticarete soyunduğu ortaya çıktı.

Devletin mazot desteğini akaryakıt kaçakçılığında kullandıkları tespit edilen balıkçı teknelerinin bununla da yetinmeyip ticarete soyunduğu ortaya çıktı. Sabah'ın haberine göre Enerji Bakanlığı müfettişlerinin raporları ve İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, özellikle İstanbul'da çalışan minibüs hatlarının birçoğu balıkçılık şirketlerine ait. Yapılan tespitlerde balık avlama üzerine kurulan şirketlerin bu sayede vergisiz aldıkları mazotları kendi minibüs hatlarında kullandıkları belirtildi.

EPDK DEVREYE GİRDİ

Bakanlık yetkilileri, başta Sarıyer olmak üzere İstanbul'un birçok ilçesinde faaliyet gösteren minibüs ve halk otobüslerinde kaçak mazot kullanıldığını ifade etti. 150'den fazla şirketin ticari faaliyetlerinde ve unvanlarında da bu durumun açıkça görüldüğünü söyleyen yetkililer, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ve savcılığın özel bir çalışma yürüttüğü bilgisini de verdiler. Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun da (EPDK) son dönemde açığa çıkan mazot kaçakçılığı ile ilgili ayrı bir soruşturma başlattığı öğrenildi. EPDK tüm şirketlerden satış yaptıkları faturaları isteyerek işe başladı. Böylece akaryakıt bayilerinin ve balıkçılık şirketlerinin gerçekten satış yapıp yapmadıkları tespit edilmeye çalışılacak.

DENİZDE DEĞİL KARADA

Türkiye Akaryakıt Bayileri İşverenleri Sendikası Başkanı Ferruh Zülfikar da yaşanan tabloyu doğruladı. Araştırmalarında balıkçı teknelerinin yıllardır teşviki denizde değil, karada kullandıklarına vurgu yapan Zülfikar, "Tespitlerimizi yapıp, ilgili makâmlara ilettik. Araştırmalarımızda gördük ki verilen indirimli mazot denizde değil de otobüste minibüste kullanılmış" şeklinde konuştu.

FATURA BÜTÜN BALIKÇILARA KESİLMESİN

İstanbul Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal ise, kaçakçılık söylemlerinin sektöre zarar verdiğini ve faturanın tüm balıkçılara kesilmemesi gerektiğini söyledi. Kartal, "Balıkçılar zor şartlarda çalışıyor. Bizde bu tür suç oranları düşüktür" dedi.

BALIKTA KİRLİ OYUN VAR

SABAH önceki gün balıkçı teknelerinin asıl kaygısının metre değil mazot olduğunu gündeme taşımıştı. Rakamlar balık neslinin nasıl yok olduğunu ortaya koyarken, balık üzerinden yapılan akaryakıt kaçakçılığını da gözler önüne seriyor.

745 MİLYON TL TEŞVİK ALDILAR ORTADA BALIK YOK

Hükümet 2004'te balıkçılık sektörüne destek olmak ve daha derinde avlanmalarını kolaylaştırmak için mazotta vergiyi kaldırdı. Teşvikle 20 bine yakın yeni balıkçılık şirketi kuruldu. 8 yılda 745 milyon mazot teşviki dağıtıldı. Ancak avlanan balık tonajı düştü.

Balıkları Minibüs Öldürmüş
Balıkları Minibüs Öldürmüş
Balıkları Minibüs Öldürmüş

- Kaynak: TheLira.com

Son Dakika Ekonomi Balıkları Minibüs Öldürmüş - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Derbi maçı sonrası Fenerbahçe taraftarının coşkusu stat çevresine taştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Fenerbahçe taraftarından rakibi kızdıracak tezahürat: Trabzon kümeye Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Çıktığı programda soruları yanıtlayamayıp zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor