Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak - Son Dakika

Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak

18.11.2019 18:57

Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu:

"Hem balıkçıya hem ülke ekonomisine katkısı olacaktır"

"Balon balığını yok edemeyeceğimize göre faydalanmamız gerekir"

ANTALYA - Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin balon balığı ihracatıyla ilgili açıklamalarını doğru bulduğunu belirterek, "Hem balıkçıya hem ülke ekonomisine katkısı olacaktır."dedi.

Akdeniz ve Ege kıyılarında son dönemlerde popülasyonu giderek artmasının yanı sıra bulunduğu ekosisteme zarar verip, balıkçıları da zarara uğratan balon balığının ihraç edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye'nin balon balığı ihraç etmesine yönelik çalışmalarla ilgili, "Konu henüz ham olmakla beraber 5 bin tonun üzerinde bir talep var. Sektör paydaşları işin gereğini yapacaktır." sözlerini Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu olumlu karşıladı.

"7 tür var"

Mehmet Gökoğlu, Türkiye kıyılarında balon balığının 10 yıl önce görülmeye başladığını belirterek, balığın hızla artışını devam ettirdiğini dile getirdi.

Türkiye sularında balon balığının 7 türü olduğunu kaydeden Gökoğlu, zehri nedeniyle bu balığın tüketilmediğini riskli gurupta yer aldığını bildirdi.

"Balıkçılara zarar veriyor"

Balon balığının hem bulunduğu yere hem de balıkçılara zarar verdiğini aktaran Gökoğlu, " Balıkçıların ağlarına, misinalarına zarar veriyor. Ağlardaki balıkları yiyordu. Balıkçıların büyük belası olmaya başladı. Ayrıca yaşadığı yerde diğer balık türlerini yok ediyor." dedi.

"Faydalanılmalı"

Daha önce çeşitli seminerlerde balon balığından faydalanılması gerektiğini dile getirdiğini aktaran Gökoğlu, " Bu balık sularımıza girdi, artık ondan yararlanma yoluna gitmeliyiz. Balon balığını yok edemeyeceğimize göre faydalanmamız gerekir. Çünkü bu balığı doğal ortamında yokeden düşmanları çok az. Baskın tür haline gelmeye başladı. Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin açıklamalarını olumlu buluyorum. Gerçekleşirse çok iyi bir olay, balıkçılara ek bir gelir olacaktır. Bu canlı ekonomik olarak değerlendirilmiş olacak. Hem balıkçıya hem ülke ekonomisine katkısı olacaktır." ifadelerine yer verdi.

Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak
Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak
Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak
Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Balon balığının ihracatı ülke ekonomisine katkı sağlayacak - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın