Balyoz Davasında Karar - Son Dakika

Balyoz Davasında Karar

21.09.2012 18:10
Balyoz Davasında Karar, System.String[]

Balyoz davasında kararlar açıklandı. Eski komutanlara darbeye eksik teşebbüsten 20 yıl hapis geldi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz darbe planı davasının kararlarını açıkladı. Eski 1. Ordu Komutanı Emekli orgeneral Çetin Doğan, emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek'e 'darbeye eksik teşebbüs'ten 20 yıl hapis cezası verildi.

Ceza alan 80 tutuksuz sanık için yakalama kararı çıkarılırken 250 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

İYİ HAL GÖSTERMEDİLER

Sanıklara en üst sınırdan ceza verilmesinin gerekçesi ise sanıkların iyi hal göstermemeleri olarak açıklandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN 20 YILA

Generallerin, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 'eksik teşebbüs'ten dolayı, 20 yıla indirildi. Kararın gerekçesi; Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekili Heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs.

18 YIL CEZA ALAN İSİMLER

Emekli Orgeneral Ergin Saygun

Orgeneral Bilgin Balanlı

Emekli Korgeneral ve MHP milletvekili Engin Alan

Eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık,

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Deniz Cora

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç

Koramiral Abdullah Can Erenoğlu

Tuğamiral Fatih Ilgar

Faili meçhuller davasında da yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz

Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri

Emekli Korgeneral Nejat Bek

Mustafa Korkut

Metin Yavuz Yalçın

Ergin Baykal

Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu

Ali Semih Çetin

Ergun Balaban

Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü

Korgeneral Yurdaer Olcan

'ISLAK İMZA' SAHİBİ DURSUN ÇİÇEK'E 16 YIL

'Islak imzalı' belgenin sahibi emekli Albay Dursun Çiçek, hipnozla ifade davasından da yargılanan emekli hakim albay Zeki Üçok ve Faruk Ağayarman hakkında 16 yıl hapis cezası çıktı.

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün dosyası, ifade vermediği için ayrıldı. İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, hayati tehlikesi bulunduğu için İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesi'nde halen tedavi altında tutuluyor. Avukatı Ersöz'ün tutuklu yargılanmadığı Balyoz davasında şuuru yerinde olmadığı için ifade vermeyeceğini açıklamıştı.

34 TUTUKSUZ SANIĞA BERAAT

İhsan Çevic, Altan Dikmen, Murat Baltas, Duran Ayna, Levent Maraş, Mustafa Aydın, Hakan Yıldırım, Musa Pars, Arif Bıyıklı, Ali Güngör, Recep Yavuz, Ferhat Dildaroğlu'nun da aralarında bulunduğu, tamamı tutuksuz 34 sanık beraat etti.

ÇETİN DOĞAN'IN AVUKATI: "KARA BİR LEKE"

Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, karar sonrası şunları söyledi:

"Bu karar, hukuki düzlemde verilmiş bir karar değildir, kabul etmiyorum. Savunmalar reddedildi. Avukatların dijital verilerle olan isteği reddedildi. Bu tür bir karar verileceğinin ishası daha önceden yapıldı ve biz bu kararın bu şekilde verileceğini çok önceden biliyorduk. Ortada bağımsız bir mahkeme ve yargı yoktur. Bugünü, Türk yargı tarihinde kara bir gün ve kara bir leke olarak görüyorum. Nasıl bu işin kalkılacağını bilemiyorum. Burada yaşadığımız şeylerin aynısı Yargıtay'da da olacaktır. Hakim ve savcılar bağımsız değil. Atamalar siyasi iktidarın elinde"

Balyoz davası, emekli Oramiral Özden Örnek'in tuttuğu günlüklerle ortaya çıkmıştı. Dava 21 aydır sürüyordu. 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı'nın zeminin altına saklanmış belgelerin ortaya çıkmasıyla ise ikinci dava açılmıştı.

Balyoz Davasında Karar

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Balyoz Davasında Karar - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız Alışverişten dönen kadın hiç tanımadığı biri tarafından darbedildi Son Dakika! Koronavirüse yakalanan Yılmaz Vural yoğun bakıma alındı Malatya'yı sallayan depremden ilk görüntüler! İnsanlar panikle sağa sola kaçıştı Malatya'da 4,7 büyüklüğünde deprem Belirti göstermeyen korona vakalarının da açıklanmasıyla İstanbul trafik yoğunluğunda azalma görüldü Maradona'nın cenazesinde skandal görüntü! Sayısız ölüm tehdidi aldılar Bir anlık dalgınlıkla yıllardır biriktirdiği 3 bileziği çöpe attı