Balyoz Planı" Davasında Yeniden Yargılama - Son Dakika

Balyoz Planı" Davasında Yeniden Yargılama

04.11.2014 17:37
Balyoz Planı

Duruşmada görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, dava dosyasındaki 10, 11, 16, 17 nolu CD'ler, 5 nolu harddisk ve Eskişehir'de bir sanıkta bulunan flaş diskin mahkeme heyeti tarafından tayin edilecek üçlü bilirkişi heyetine ayrıntılı olarak incelettirilmesi talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi Savcı, aynı bilirkişi heyetinden dosyada bulunan farklı tarihlerde alınmış bilirkişi raporları arasındaki çelişkiyi giderecek bir rapor talep edilmesini istedi Duruşma yarına ertelendi.

Anayasa Mahkemesinin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasının duruşmasında, görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ramazan Öksüz, dava dosyasındaki 10, 11, 16, 17 nolu CD'ler, 5 nolu harddisk ve Eskişehir'de bir sanıkta bulunan flaş diskin mahkeme heyeti tarafından tayin edilecek üçlü bilirkişi heyetine ayrıntılı olarak incelettirilmesi talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesince sanık sayısının fazlalığı nedeniyle Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen duruşmada, avukatların tanık beyanlarına ve bilirkişi heyetine ilişkin alınan beyanlarının ardından Cumhuriyet Savcısı Ramazan Öksüz taleplere ilişkin görüşünü açıkladı.

Öksüz, 10, 11, 16, 17 nolu cdler, 5 nolu harddisk ve Eskişehir'de bir sanıkta bulunan flaş diskin mahkeme heyeti tarafından tayin edilecek üçlü bilirkişi heyetine ayrıntılı olarak incelettirilmesini talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Aynı bilirkişi heyetinden, dosyadaki farklı tarihlerde alınmış bilirkişi raporları arasındaki çelişkiyi giderecek bir rapor talep edilmesini isteyen Öksüz, bilirkişi heyetinden CD'lerin oluşturulma tarihi sorulmasını, sanık ve avukatların dosyaya sunduğu soruların cevaplandırılmasının istenmesini talep etti.

Öksüz, sanık ve avukatların ortak dilekçelerde yaptıkları taleplerinin de bilirkişi heyetince dikkate alınmasını, sanık avukatlarının bilirkişi incelemelerinin içinde asker bulunmasıyla ilgili taleplerinin ise sanıkların yapacakları savunmalarda kendileriyle ilgili askeri konularda bilgiler verebilecekleri gerekçesiyle reddedilmesini istedi.

Öksüz, adli sicil kaydının silinmesi ile ilgili taleplerin de bu konunun adli sicil kurumunu ilgilendirdiğinden reddine karar verilmesini talep etti.

Duruşmalardan vareste tutulmak isteyen sanıkların talebinin kabulüne karar verilmesini isteyen Öksüz, avukatlar Hüseyin Ersöz ve Celal Ülgen'in 11 ve 17 nolu CD'ler üzerindeki yazıların sanık Süha Tanyeri'ye ait olup olmadığının incelenmesi taleplerinin kabulüne karar verilmesini istedi.

Öksüz, bu konuyla ilgili grafoloji uzmanı bilirkişinin tayin edilerek, bilirkişiden CD üzerindeki yazıların ve yazı yaşının tespiti konusunda yazı tanziminin istenmesini talep etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam da sanıklara duruşmada devamlılık aranmadığından mazereti olan sanıkların gelmesinin gerekmediğini bildirerek, talepleri değerlendirmek ve ara kararını açıklamak üzere duruşmayı yarın 10.00'a bıraktığını açıkladı.

"Çok ilginç bir savcı mütalaasıyla karşılaştık"

Duruşma bitiminde adliye bahçesinde basın mensuplarına açıklama yapan bazı sanıkların avukatı Celal Ülgen, "Bugünkü duruşmada güne damgasını vuran savcının mütalaası oldu. Çok ilginç bir savcı mütalaasıyla karşılaştık" dedi.

Cumhuriyet Savcısının birtakım sanıkların "bilirkişi incelemelerinin içerisinde asker de olsun" talebinin reddedilmesini istediğini anımsatan Ülgen, savcının bu talebi, 'buna ne gerek var, siz söylerseniz biz zaten inanırız' düşüncesiyle reddedilmesini istediğini savundu.

Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önceki mahkemenin 11 ile 17 nolu CD'nin üzerindeki imza incelemesinin yapılması taleplerimizi reddeden bir davranışı vardı. Ama bu mahkemede gördüğünüz gibi savcı 'evet bunların da incelenmesi gerekir bir grafolog tayin edilerek, yazı yaşının da sorulması gerekir' dedi. Bu da son derece önemliydi ve olumluydu."

Mahkeme heyetinin yarınki duruşmada, bugünkü bütün talepleri değerlendirerek İstanbul Teknik Üniversitesinden gelen bilirkişi heyetinden üç kişilik kurul seçeceğini düşündüklerini kaydeden Ülgen, mahkemenin bu kurul vasıtasıyla dijital delillerin tümünün incelenmesini sağlayacağını ifade etti.

Ülgen, mahkemenin ayrıca 11 ve 17 nolu CD'ler üzerindeki fiziki sahteciliğin de nasıl yapıldığının bilirkişiler tarafından tespit edilmesini sağlayacağını savunarak, şöyle devam etti:

"Peki bundan sonraki süreç ne olabilir. Sanıyorum, bilirkişi incelemesi ve rapor alınması uzun bir süreci gerektirdiğinden ocak ayının içerisinde bir gün verilir. Ocak ayına kadar eğer bilirkişi raporları gelirse bir hükme gidilir. Gelmezse bir celse daha atar. Beklediğimiz bu." - İstanbul

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Balyoz Planı' Davasında Yeniden Yargılama - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı