Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Bandırma'da Ro -Ro Gemisi Battı: 1 Ölü - Son Dakika

Bandırma'da Ro -Ro Gemisi Battı: 1 Ölü

Bandırma'dan İstanbul Ambarlı'ya Giden 118 Metrelik Ro -Ro Gemisi Limandan Ayrıldıktan 300 Metre Sonra Battı.yanlış Yükleme Nedeniyle Batan Gemide 1 Kişi Öldü, 31 Kişi Yaralandı.

Bandırma\'da Ro -Ro Gemisi Battı: 1 Ölü
15.09.2008 - 08:15,

Bandırma’dan İstanbul Ambarlı’ya giden 118 metrelik Ro-Ro gemisi limandan ayrıldıktan 300 metre sonra battı.Yanlış yükleme nedeniyle batan gemide 1 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

DENİZDE CAN PAZARI/ FOTO GALERİ

 

Balıkesir’in Bandırma Limanı’ndan dün gece saat 23.15’te İstanbul Ambarlı’ya hareket eden İstanbul Lines’a ait Hayat N isimli Ro Ro gemisi, yaklaşık 300 metre gittikten sonra battı. İçinde 73 TIR ve 2 otomobil, 28 mürettebat ve 150’den fazla yolcu olduğu belirtilen gemi 6 dakikada sulara gömülürken denizde can pazarı yaşandı. Gemiden atlayıp suda çırpınan yolcuların yardımına ilk önce liman görevlileri ve çevredeki balıkçı takneleri yetişti. Birçok yolcu kendi çabaları ile yüzerek kıyıya ulaşırken ilk yardıma gidenler de denizden ölen şoför Özer Erdoğan’ın (42) cesediyle 13 yaralıyı çıkardı.

 

Vali: Çalışmalar sürüyor

 

Batan gemiyle ilgili ilk resmi açıklamayı Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu yaptı. Vali, limandan ayrıldıktan sonra kısa sürede batan gemideki yolcuların kurtarılması için çok sayıda ambulans, acil kurtarma timi ile birlikte Balıkesir’den Sahil Güvenlik Botu ile Bursa’dan da 911 Arama-Kurtarma ekibinin Bandırma’ya hareket ettiğini bildirdi. Tüm imkanların seferber edildiğini, ancak yapılan araştırmalar sonucu 30 kadar kişinin kayıp olduğunu belirten Vali 5 dalgıcın da olay yerine giderek kurtarma çalışmalarına katıldığını söyledi...

 

Kaptan gözaltında

 

Bandırma Kaymakamı Salih Keser ise batan gemiden şu ana kadar 1 ceset çıkarıldığı, 31’ü yaralı 72 kişinin de kurtarıldığını bildirdi. Arama çalışmalarına gece görüşü özelliğine sahip 2 helikopter de katıldı.. Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz, prosedür gereğince arama kurtarma çalışmalarının 72 saat süreceğini ifade etti. Kazadan yara almadan kurtulan Hayat N isimli geminin kaptanı Mithat Akın gözaltına alındı.

 

BATAN GEMİDEN KURTARILANLARIN İSİMLERİ

Denizcilik Müsteşarlığında oluşturulan kriz merkezinden yapılan yazılı açıklamada yer alan 65 kişinin isimleri şöyle:

“Özen Erdoğan, Mitat Altın, Uğur Kalkavan, İbrahim Akçay, İbrahim Savaş, Ahmet Turan, Rafet Bala,Melih Erim, Esin Kasatura, İsmail Gün, Burak Hut, Erkan Çoban, Kenan Baydar, Bülent Basar, Can Güç, Yıldırım Selçuk Elveren, Halil Kızmaz, Naci Yavuz, Nurettin Çiçek, Mustafa Şekerci, Erol Solak,Süleyman Gürcan, Bircan Karaman, Soner Borzan, Hikmet Çiçek, Nejat Albayrak, Mehmet Akif Paçaman,Turhan Kuru, Özcan Binici, Erkan Uysal, Halil İbrahim Değerli.”

Açıklamada kurtarıldıktan sonra çeşitli hastanelere kaldırılan yaralıların isimleri ise şöyle:

Mustafa Güven Karahan Devlet Hastanesi: Ahmet Yılmaz, Kemalettin İşçioğlu, İlhan Aktaş, Cevat Şahin, Berkan Uysal, Muhlis Gören, Murat Mutluoğlu, Recep Özkaynak, Battal Kocakaya, Mustafa Zeybek,Mustafa Seçik, Emin Demir, Metin Yatıkçı, İlyas Semir, Ali Yurduseven, Mehmet Kestane, Eren Damar,Orhan Sarıaydın, Enes Selim Dörterler, Cengiz Çakır

Kapıdağ Devlet Hastanesi: Abdurrahman Ayday, Ahmet Ayday, Zeki Ayday, Necdet Sevik, Hüseyin Arıkan, Bülent Bingöllü, Muammer Eroğlu, Erkan Damar, M. Ali Çakıroğlu, Ufuk Bitiş

Özel Bandırma Hastanesi: Mehmet Aksu, Hüseyin İncereis, Sedat Özmen.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi: Mustafa Bıyıklı.

‘Gemi yan yatınca binmedim’

 

Bandırma Limanı’ndan gemiye son anda binmekten vazgeçen Abdullah Demir ise ilginç bir iddiada bulundu: “Limanda yükleme yapılırken geminin yan yattığını görünce korkarak binmedim. Kamyonların çoğu ağır tonajlıydı. Bunlar karayoluna, ceza yememek için çıkmıyorlar.”

 

Gemiye kamyonuyla binip kurtulan yolculardan biri ise gemi işletmecilerinin daha fazla para toplayabilmek için gemiyi taşıma kapasitesinden fazla tıka basa doldurduğunu ileri sürdü.

 

KURTULANLAR ANLATIYOR

 

Gemi önce sağa sonra sola yattı

 

Bandırma’da batan gemiden kurtulan kamyon şoförü Güven Karahan, Devlet Hastanesi acil servisinde dehşet dolu dakikaları anlattı: “Bandırma’daki Etibor tesislerinden İstanbul’a kamyonla maden taşıyordum. Gemi hareket edince yemeğe oturduk. Bu sırada gemi önce sağa yattı, ardından sola doğru batmaya başladı. Şans eseri kurtulduk, Allah yüzümüze baktı” dedi.

 

Deprem gibi bir şey oldu

 

Elleri titreyerek yaşadıklarını anlatan kamyon şoförü Battal Kocakaya ise “Yemek masasına oturmuştuk. Bir anda deprem gibi bir şey oldu. Herkes çığlık atarak kaçmaya başladı. Can pazarını yaşarken Sahil Güvenlik ekipleri bizi kurtardı. Aynı firmadan 4 kişiydik biz kurtulduk ama diğerleri hakkında bilgim yok” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bandırma'da Ro -Ro Gemisi Battı: 1 Ölü - Son Dakika


Advertisement