Son Dakika Haberleri: Barcelona'da 10 Binler, Bağımsızlık Yanlısı Siyasetçilerin Tutuklanmasını Protesto Etti
BBC

Barcelona'da 10 Binler, Bağımsızlık Yanlısı Siyasetçilerin Tutuklanmasını Protesto Etti

2 ay önce

Katalonya'nın bağımsızlık mücadelesinde öncülük yapan iki ayrılıkçı siyasetçinin tutuklanmasını, Barcelona'da on binlerce kişi mumlarla yürüyerek protesto etti.

Barcelona'da 10 Binler, Bağımsızlık Yanlısı Siyasetçilerin Tutuklanmasını Protesto Etti, System.String[]

İspanya  Barcelona'da Katalan ayrılıkçı hareketinin iki liderinin gözaltına alınmasının ardından, on binlerce kişinin katıldığı bir protesto eylemi düzenlendi.

REFERANDUM SÜRECİNİN ÖNDE GELEN İKİ İSMİYDİ

Kültür Toplamı (Òmnium Cultural) ve Katalan Ulusal Birliği (Assemblea Nacional Catalana) adlı sivil toplum kuruluşlarının başında olan ve "iki Jordi" olarak bilinen aktivistler, 1 Ekim'de düzenlenen ancak  Madrid'in yasa dışı ilan ettiği bağımsızlık referandumuna giden süreçte önde gelen isimlerdendi.

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİRLER

"Ayrılıkçılıkla" suçlanan iki sivil toplum örgütü lideri, 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Bu arada  İspanya'ya bağlı özerk bölge Katalonya'nın hükümet sözcüsü Jordi Turull, Salı günü yaptığı açıklamada,  İspanya hükümetine boyun eğmeyeceklerini söyledi.

MADRİD YÖNETİMİ NET AÇIKLAMA BEKLİYOR

Madrid yönetimi, Katalonya'dan, Perşembe gününe kadar bağımsızlık ilan edip etmediklerini açıklamalarını istiyor. Turull, bağımsızlık hedeflerinden vazgeçmeyeceklerini,  Madrid'e Pazartesi günü verdikleri cevabın aynısını vereceklerini belirtti.  İspanya  Anayasa Mahkemesi de, oylamayı geçersiz sayarak  Madrid hükümetinin tutumunu destekledi.

10 BİNLERCE KİŞİ MUMLARLA YÜRÜDÜ

Kentte yapılan protesto eylemine katılan onbinlerce kişi mumlarla yürüdü ve "Hepimiz Jordileriz" diye bağırdı. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont,  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'a Pazartesi günü yazdığı mektupta bu durumu netleştirmezken tekrar diyalog çağırısında bulunmuştu.

BBC
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Aydınlı Balıkçı, 320 Kiloluk Orkinosu Sergileyince Dükkanı Dolup Taştı YPG'li Teröristler, ABD'nin Verdiği Zırhlı Araçlarla Türkiye Sınırındaki Afrin'de Şov Yaptı
ASELSAN'da 8'inci Şüpheli İntihar! Genç Mühendis 14'üncü Kattan Atladı