'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek - Son Dakika

'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek

26.08.2011 13:04
'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek, System.String[]

9 Temmuz 2011 tarihinde çip takılıp uydudan takibe alınan 60 yaşındaki "Tuğçe Barış" isimli caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, İsrail'in ambargosunu delerek Gazze'ye ulaştı.

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde, 9 Temmuz 2011 tarihinde çip takılıp uydudan takibe alınan 60 yaşındaki "Tuğçe Barış" isimli caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, İsrail'in ambargosunu delerek Gazze'ye ulaştı. Onun ardından bölgeye, isminde "Barış" ifadesi yer alan beş kaplumbağa daha gönderileceği açıklandı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Doç. Dr. Yakup Kaska, caretta carettalara uydu takip cihazı takma çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Kaska, geçen yıl iki ve temmuz ayında üç kaplumbağaya cihaz taktıklarını belirterek, "Bu kaplumbağalardan birisi Girit üzerinden Libya'ya, oradan da Tunus'a geçerek o bölgede kışladı. Dolayısıyla birçoğu bu rotayı takip ederek Akdeniz'den göç ediyor. Bu cihaz sayesinde hayatlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri denizde nerelere göç ettiklerini, nerelerde beslendiklerini ve kışı geçirdikleri yerleri bilebiliyoruz. " dedi.

Muğla Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış tarafından "Tuğçe Barış" ismi verilen "TR-90" plakalı kaplumbağanın, Akdeniz ülkelerine barış getirmesi dileğiyle 9 Temmuz'da geceyarısı İztuzu plajından denize salındığını anlatan Doç. Dr. Kaska, Gazze sahillerine 1, 5 ayda ulaştığını kaydetti:

"Tuğçe Barış, uydudan izlediğimiz kadarıyla İsrail, Filistin ve Lübnan rotasını izleyerek yoluna devam ediyor. Adında 'Barış' olan bir kaplumbağanın o bölgelere gitmesi çok anlamlı. Bundan önce salınan iki kaplumbağamız Tunus'a gitti. Tuğçe Barış'ın 2012 yılı yaz başlarında Dalyan'a dönmesini bekliyoruz. Aslında her Afrika ülkesine 'Barış' adını taşıyan kaplumbağalar göndermek lazım. Biz de böyle beş kaplumbağayı daha Akdeniz'e salacağız. Muhtemelen bu kaplumbağaları, uydu cihazları ABD'den bize ulaştıktan sonra göndermeye başlarız; tahminen 20 Eylül'ü bulacaktır. "

Yakup Kaska, Bakü-Tiflis- Ceyhan boru hattı şirketinin destekleriyle 2012 yılında da beş kaplumbağaya uydu cihazı takacaklarını sözlerine ekledi.

'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek
'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek
'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek
'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek
'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Barış' İsimli Kaplumbağalar Gazze'ye Gönderilecek - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Diyanet'ten 18:52 Diyanet'ten "yapay et" iddialarına yanıt: Helal olduğuna dair fetvamız yok Kılıçdaroğlu'ndan partisine özeleştiri: Kusurumuz, hatamız, yanlışımız da var 18:36 Kılıçdaroğlu'ndan partisine özeleştiri: Kusurumuz, hatamız, yanlışımız da var En acı fotoğraf karesi! 17 yaşındaki genç, inşaat çatısından düşerek hayatını kaybetti 17:59 En acı fotoğraf karesi! 17 yaşındaki genç, inşaat çatısından düşerek hayatını kaybetti
Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı Boşanmak isteyen eşini parti adı kullanarak tehdit etti: Hakimi, savcıyı ayarlarım 17:33 Boşanmak isteyen eşini parti adı kullanarak tehdit etti: Hakimi, savcıyı ayarlarım
TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil 16:37 Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil
Advertisement