ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata - Son Dakika
BBC

ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata

19.10.2019 11:34
ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata, System.String[]

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki lideri Mitch McConnell, ABD Başkanı Trump'ın Suriye politikasını eleştirdi. McConnell, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesinin büyük bir stratejik hata olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye politikasına yönelik eleştiriler sürüyor. Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki en etkili ismi olan Mitch McConnell, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesinin stratejik bir hata olduğunu ifade etti.

"WASHİNGTON'UN DÜŞMANLARINI GÜÇLENDİRECEK"

Mitch McConnell, Amerikan Washington Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, "ABD'nin çekilmesi ve bölgede Türklerle Kürtler arasında silahlı çatışmaların artması ülkemiz için stratejik bir kabus yaratıyor" dedi. McConnell, ABD Başkanı Donald Trump'ın adını doğrudan zikretmeden, ABD Başkanı'nın aldığı Suriye'den çekilme kararının, Washington'un düşmanlarını güçlendireceğini belirtti.

"RUSYA VE İRAN'IN BÖLGEDEKİ NÜFUZLARI ARTACAK"

Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki lideri ayrıca ABD'nin askerlerini çekmesi sonucu Rusya ve İran'ın bölgede nüfuzlarını artıracaklarını vurguladı.

ABD'de Başkan Trump'ı eleştiren çevreler onu, "Suriye'de IŞİD'le savaşan Kürtleri terk etmekle" suçluyor. Trump ise kararıyla "binlerce kişinin hayatını kurtardığını" söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Pentagon, geçtiğimiz günlerde ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekileceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme mesajını, "ABD'nin sonu olmayan saçma savaşlardan çekilme vakti geldi. ABD'nin, 30 günlüğüne Suriye'de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük" sözleriyle duyurmuştu.

ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata
ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata
ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata

Son Dakika Dünya ABD'de Trump'a olan tepkiler büyüyor: Askerlerin geri çekilmesi büyük bir stratejik hata - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti Burak Yılmaz'ın sözlerine Mesut Özil'den yanıt: İnşallah Türkiye'yi güzel temsil eder Hindistan'da yeni tarım yasalarını protesto eden çiftçiler polisle çatıştı: 1 ölü, 200 gözaltı, 300'den fazla yaralı İzmir'in göbeğindeki mahalle, yıllardır doğal gaz bekliyor Polis - öğretmen çiftten haber alamayan arkadaşları eve girince acı manzarayla karşılaştı Yusufeli Barajı'nın inşaatında 4 milyon metreküplük beton kullanılarak rekor kırıldı Avrupa'ya yük taşıyan 1400 tır, Türkiye'den çıkış için Kapıkule Sınır Kapısı'nda bekliyor Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Kısıtlamalar ne zaman kalkar?" sorusuna yanıt: Son durumu Kabine toplantısı sonrasında açıklarız