Barış Sadece Kağıt Üzerinde Olmamalı" - Son Dakika

Barış Sadece Kağıt Üzerinde Olmamalı"

23.02.2019 16:59
Barış Sadece Kağıt Üzerinde Olmamalı

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, "Barış sadece kağıt üzerinde olmamalı, Afganistan'ın geleceği için planlarımız ve projelerimiz olmalı." dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, "Barış sadece kağıt üzerinde olmamalı, Afganistan'ın geleceği için planlarımız ve projelerimiz olmalı." dedi.

Gani, başkent Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen halka buluşması toplantısında yaptığı konuşmada, Afganistan halkının gelecekten umutlu olduğunu belirtti.

Afganistan'da kalıcı barış istediklerini ifade eden Gani, "Barış sadece kağıt üzerinde olmamalı, Afganistan'ın geleceği için planlarımız ve projelerimiz olmalı." diye konuştu.

Gani, Afganistan ekonomisinin yabancı ülkelerin desteğiyle değil kendi üretimi ve ülkede hayata geçirilecek büyük projelerle kalkınacağını vurguladı.

Afganistan'ın kendi sermayesinden iş alma zamanının geldiğini dile getiren Gani, ülkenin artık kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğini kaydetti.

"Afganistan'a barış gelecektir" diyen Cumhurbaşkanı Gani, barış görüşmeleri için "geçici hükümetin" kurulması teklifinin yurt dışında planlandığını ve bunun asla olmayacağını vurguladı.

Gani, "Afganistan cumhurbaşkanını Afganların kendisi seçebilir, İslamabad, Tahran ve Moskova onu seçme hakkına sahip değiller." ifadesini kullandı.

Afganistan'da barış görüşmeleri süreci

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru Taliban örgütü, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor. Bazı bölgeleri Taliban'ın kontrolündeki ülke, ciddi güvenlik sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz sonuca ulaşılamadı.

Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai döneminde Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, Katar'ın başkenti Doha'da, Haziran 2013'te yapılması planlanıyordu ancak Taliban'ın ofise "Afganistan İslam Emirliği" tablosunu ve sözde bayrağını asması üzerine Afgan hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir ay sonra kapanmış ve barış müzakereleri askıya alınmıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Barış Sadece Kağıt Üzerinde Olmamalı' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Nusret, Maradona'nın masasını kalıcı olarak rezerve etti Derbi öncesi Beşiktaş'ta Hasic'in koronavirüs testi pozitif çıktı Cüneyt Özdemir, Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi: 5 tane galericiyle baş edemiyorsun, Doğu Akdeniz'de ne yapacaksın? İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu Türkiye'ye damga vuran Palu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael: Evime bomba attılar