Baro Başkanı Er: "Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır" - Son Dakika

Baro Başkanı Er: "Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır"

20.10.2017 15:31
Baro Başkanı Er:

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, basının haber alma ve yayma özgürlüğünün, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirterek, “Basın, demokrasinin olmazsa olmazıdır” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, basının haber alma ve yayma özgürlüğünün, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirterek, "Basın, demokrasinin olmazsa olmazıdır" dedi.

Baro Başkanı Er, '21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü' dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Er, mesajında, 21 Ekim 1860 tarihinde Agah Efendi ve İbrahim Şinasi tarafından ilk özel fikir gazetesi olan Tercüman-ı Ahval'in yayın hayatına başladığını ve bu tarihin 'Dünya Gazeteciler Günü' olarak kutlandığını anımsattı. Toplumun aydınlatılmasında ve bilgilendirilmesinde, demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde yazılı ve görsel medya çalışanlarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Er, "Basın bir toplumun sesi, gözü ve kulağıdır. Gazetecilik mesleği, mesai kavramı gözetmeksizin 24 saat zor şartlar altında icra edilen, özveri ve fedakarlık gerektiren kutsal bir meslektir" ifadelerini kullandı.

Mesajında, Atatürk'ün, "Basın, bir milletin ortak sesidir. Bir milleti aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir millete ihtiyaç duyduğu fikri gıdayı vermede, özet olarak bir milletin hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir güç, bir okul, bir rehberdir" sözüne yer veren Er, şunları kaydetti: "Basın, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Basının haber alma ve yayma özgürlüğü, demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel görev sayarak, halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan sağlayan basın mensuplarının, etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık ilkesini benimseyerek görevini icra etmesi, gazetecilik mesleğinin saygınlığı için çok önemlidir. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde büyük emekleri olan tüm gazetecilerimizin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü'nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılarının devamını diliyor ve şükranlarımı sunuyorum. Görevi başında hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum." - MERSİN

Baro Başkanı Er: Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Baro Başkanı Er: 'Basın, Demokrasinin Olmazsa Olmazıdır' - Son Dakika


Son Dakika

Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler Süleyman Soylu ve eşi Hamdiye Soylu'nun koronavirüse yakalandığı iddia edildi Tsunami videosu çeken genç, suda sürüklenen kişinin babaannesi olduğunu fark edince feryat etti Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor AFAD: Depremzedeler için gıda kolisi ve battaniyeye ihtiyaç var Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi Serenay Sarıkaya, annesiyle İzmir'den dönerken depreme yakalandı 53 yaşındaki Fadime Teyzenin kurtarılma anında duygulandıran sözler; ''Biz devletiz, senin için geldik''