Barselona'da Ayrılık Karşıtı Gösteri - Son Dakika

Barselona'da Ayrılık Karşıtı Gösteri

08.10.2017 20:07

İspanya'da Katalonya özerk yönetimin bağımsızlık yanlısı girişimlerine karşı Barselona'da binlerce kişi ulusal birliği ve birlikte yaşamı savunan gösteri düzenledi.

İspanya'da Katalonya özerk yönetimin bağımsızlık yanlısı girişimlerine karşı Barselona'da binlerce kişi ulusal birliği ve birlikte yaşamı savunan gösteri düzenledi.

İspanyol, Katalan ve Avrupa Birliği bayraklarıyla gösteriye katılanlar, bağımsızlık karşıtı ve birlikte yaşamı destekleyen sloganlar attı.

Gösteriye, iktidardaki Halk Partisi ve ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi de destek verdi.

Nobel edebiyat ödülü sahibi Mario Vargas Llosa da gösteride konuşma yapanlar arasındaydı. "Milliyetçilik, İspanya, Avrupa ve Dünya tarihinde savaşlar, kan ve ölümlere yol açtı. Bir süredir, milliyetçilik, Katalonya'yı da harap ediyor. Biz işte bunu sona erdirmek için bugün buradayız."

Pazar günkü gösteri, son yıllarda Barselona sokaklarında düzenlenen ve İspanya'nın ulusal birliğinin savunulduğu en büyük eylem olarak gösteriliyor.

Avrupa Parlamentosu eski başkanlarından Josep Borrell ise gösteride yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi: "Katalan bağımsızlığını savunan bayraklar görüyorum, iş de bu da bizim bayrağımız."

Euronews muhabiri Francisco Fuentes'in izlenimleri ise şu şekilde: "Katalonya Başkanı Carles Pugdemont'un yerel parlamentoda İspanya'dan ayrılma ve bağımsızlık ilanı için yapacağı konuşmadan yaklaşık 48 saat önce İspanya'nın birlikteliğini savunan büyük bir gösteri düzenledi."

Auteur:

Tags:Gepost: 08 oktober 2017

Barselona'da Ayrılık Karşıtı Gösteri

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Barselona'da Ayrılık Karşıtı Gösteri - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Azerbaycan, Ermenistan'ın önemli iletişim hatlarını kontrol altına aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Atama kararları Resmi Gazete'de Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi