Son Dakika Haberleri: Barzani Ateşle Oynuyor! Kürtler, Kerkük'te Ayaklandı

Barzani Ateşle Oynuyor! Kürtler, Kerkük'te Ayaklandı

2 ay önce

Kerkük'e giren Haşdi Şabi'ye karşı ayaklanan Kürtler, sokağa çıktı. Barzani, kanalı Rudaw üzerinden ayaklanmalara destek verirken, sokağa çıkanların ise PKK sloganları attıkları duyuldu.

Kerkük'te Kürtlerin Haşdi Şabi'ye karşı ayaklanmasından sonra 3 mahallede kontrol yeniden Kürt grupların eline geçti. Kürt gruplar,  Kerkük kent merkezinde Penca Ali ve Şorice mahallelerinde denetimi sağladı.

PKK SLOGANLARI ATTILAR

Olayların ardından  Barzani de kanalı  Rudaw üzerinden ayaklanmalara destek verdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde ise sokağa çıkanların  PKK sloganları attığı duyuluyor.

ERBİL'DE DE GÖSTERİLER VARDI

Erbil'de toplanan grup,  Irak güçlerinin  Kerkük'ten bu kente doğru harekete geçtiği iddiası üzerine gösteri yaptı.  Erbil'in en işlek caddelerinden İskan'da bir araya gelen onlarca kent sakini,  Irak güçlerinin kente doğru harekete geçtiği iddiasına karşı gösteri düzenleyip, ellerindeki otomatik silahlarla havaya ateş açtı.


IKBY GÜVENLİK AJANSINDAN YALANLAMA

IKBY Güvenlik Ajansı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı haber siteleri ve televizyonlarında  Erbil üzerinde tehlike olduğu ve  Irak güçlerinin askeri hareketliliğe başladığı iddiaları yalanladı.

Açıklamada, " Erbil kenti üzerinde herhangi bir tehlike olmadığı gibi hiçbir askeri hareketlilik de söz konusu değildir. Peşmerge tam bir hazırlık içerisinde." ifadelerine yer verildi.

BAĞDAT'TA MERKEZİ YÖNETİMİ DESTEKLEYEN KUTLAMALAR VARDI

Bağdat'ta ise farklı bir gösteri vardı.  Reuters haber ajansı,  Kerkük'ün merkezi yönetimin kontrolüne geçmesini kutlayan kalabalığın fotoğrafını servis etti.


KÜRTLER 3 MAHALLEDE KONTROLÜ SAĞLADI

Kerkük'te Kürtlerin Haşdi Şabi'ye karşı eylemlerinden sonra üç mahallede kontrol sağlandı.  Kerkük kent merkezinde Penca Ali ve Şorice mahallelerinde denetimin sağlandığı öğrenildi.  Rudaw'ın canlı yayınına telefonla bağlan bir vatandaş,  Kerkük'te sadece KYB'ye bağlı Anti-Terör güçleri ile Federal  Polis'in bulunduğunu belirtti.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


13 Yaşındaki Sınıf Arkadaşının Tecavüzüne Uğrayan 11 Yaşındaki Kız Hamile Kaldı Sevgilisini Bıçaklayıp Çıplak Halde Cama Çıkan Genç Kız: Bana Tecavüz Etti
Erdoğan, Semih Kaplanoğlu'nun Elini Sıkmayan Meltem Cumbul'u Eleştirdi: Nezaket Fukarası