Son Dakika Haberleri: Barzani'nin Gizli Planı: Kerkük'ü Başkent Yapıp PKK ile Ortak Ordu Kuracak

Barzani'nin Gizli Planı: Kerkük'ü Başkent Yapıp PKK ile Ortak Ordu Kuracak

22 gün önce

Barzani'nin danışmanı Hoşyar Zebari'nin evinde yapılan Irak'ı parçalama toplantısının detayları netleşiyor. Toplantıda Kerkük'ün başkent yapılması ve PKK-PYD'den ortak ordu kurulması konuşulmuş.

Irak'ın  Kerkük ilinde referandum öncesi gerçekleşen gizli toplantı  Irak'ın geleceği için yeni ve tehlikeli kararların alındığı sır görüşme niteliği taşıyor.  Kerkük'ün Başkent,  Suriye'de işgalci durumdaki  PKK ile ortak ordu kurulması, sınır kapılarının ortadan kaldırılması, ortak kimlik ve müşterek pasaport kullanılması ile Türkmen ve Araplara dönük tehcirin devam etmesinin konuşulduğu görüşmede ayrıca mevcut sözde kürdistan haritasının daha da büyümesi gerektiği vurgulandı.

YOL HARİTASI İSRAİL'DEN

Tüm baskı ve uyarılara rağmen referandum ısrarından vazgeçmeyen Barzani'ye,  İsrail ve batılı destekçileri, referandum sonrası takip edeceği Bağımsız Kürdistan için takip edeceği yol haritası verdi. Son 20 günlük dönemde Başta  ABD,  İngiltere,  Fransa ve İsrailli üst düzey temsilcilerle görüşen Barzani, kapalı kapılar ardında gerçekleşen gizli görüşmelerde Birleşik Kürdistan konusunda dış güçlerden tam destek aldı.

MUSUL'U DA VERECEĞİZ VAADİ

Barzani'nin kurmayları ile 22  Eylül'de  Hoşyar Zebari'nin evinde gerçekleşen gizli görüşmede  Kerkük'ün Kürdistan'ın başkenti olacağı, ortak ordu kurulması ve bundan sonraki süreçte  Musul'un da sözde Bağımsız Kürdistan'a bağlanacağı vaat edildi.

TALİMATLAR EN ÜNLÜ HAİNDEN!

Irak'ın  ABD işgali sonrası hazırlanan 2005 Anayasası ile bölünmesini sağlayan ve Barzani'ye özerk bölge statüsü kazandıran  ABD'li diplomat Peter Woodard Galbraith,  ABD'nin eski  Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad'la birlikte  Fransa eski Dış İşleri Bakanı Bernard Kouchner'in katıldığı toplantıda Barzani'ye son talimatlar verildi. Referandum ve sonrasının konuşulduğu zirveden sızan bilgilere göre, 2018 Ocak ayından itibaren  Suriye ve  Irak'ın kuzeyinde bağımsızlığa giden sürece dair takvimin işleyeceği görüşmeye katılan Barzani'nin kurmaylarına iletildi.


KERKÜK YENİ BAŞKENT

Hoşyar Zebari'nin evinde yapılan toplantı da  Kerkük'ün taşıdığı ekonomik ve stratejik konum açısından yeni başkent ilan edilebileceği, 2005 Anayasasında Peter Woodard Galbraith'in İhtilaflı bölgeler oyunu ile belirsizliğini koruyan ve  Musul dahil bir çok bölgeyi içeren alanın Kürdistan haritasına katılacağı konuşuldu.

PKK İLE ORTAK ORDU

Barzani yönetiminin 25  Eylül referandumu ile eş zamanlı yürütülen  Suriye'de özerk bölgeler projesi de aynı toplantıda konuşulan konular arasında yer aldı.  Suriye'nin  Afrin, Haseke, Munbiç, kamışlı, Tel Abyat, Dırbesiye,  Aynel Arap gibi  PKK işgalinde olan bölgelerinde gerçekleşen sözde seçimlerle  PKK'lı yöneticiler iş başına getirildi. 2018 yılı Ocak ayında ise aynı işgal bölgelerinde bağımsızlık oylaması gerçekleştirilecek. Aynı takvim doğrultusunda 2018 yılı ortalarında 'Ortak  Ordu' kurularak birleşik Kürdistan projesinin  Suriye ve  Irak ayağı tamamlanmış olacak.  Suriye'de Haseke, Deir ez Zor ve  Rakka,  Irak'ta ise  Kerkük ve  Musul bölgelerinde yer alan zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bağımsız Kürdistan'ın geleceği için taşıdığı önem yine aynı toplantı da konuşulan konular arasında yer aldı.  Suriye ve  Irak'ta en az % 65'lik petrol gelirinin korsan devlete kazandırılacağı da verilen vaatler arasında yer aldı. (Kaynak: Yenişafak)

Kandil'den Peşmergelere Destek İçin Gelen Teröristler, Kerkük'te Törenle Karşılandı
Kuzey Irak'taki Referandumun Resmi Olmayan İlk Sonuçları: Evet Oyları Yüzde 90'ın Üzerinde
Irak, Barzani'ye Karşı Yeni Adımlar Atmaya Hazırlanıyor: Gereken Yapılacak


ABD'de Vize Krizinin Bitmesi İçin 4 Şart Sundu, Türkiye Reddetti "Baykal'ın Beyin Ölümü Gerçekleşti" Yazan Spiker Emre Tilev, Twitter Hesabını Kapattı
Erdoğan'ın İstifasını İstediği AK Partili Niğde Belediye Başkanı Görevi Bıraktı