Son Dakika Haberleri: Barzani, Referandum'u Erteleme Şartını Açıkladı: Güçlü Bir Alternatif Sunun

Barzani, Referandum'u Erteleme Şartını Açıkladı: Güçlü Bir Alternatif Sunun

29 gün önce

Dün yaptığı açıklamada "uluslararası garanti" karşılığında referandumu ertelemeyi düşüneceğini açıklayan Barzani, bugün de bunun için güçlü bir alternatif sunulmasını şart koştu.

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Berzani, referandumun yerini tutacak bir alternatif sunulmadığı takdirde bir erteleme gerçekleştirmenin imkansız olduğunu belirtti.

"LAF OLSUN DİYE REFERANDUM YAPMIYORUZ"

Barzani,  Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı 'evet' mitingindeki konuşmasında, "Referandumu sadece 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan amacımız, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir" dedi.

"YERİNİ TUTACAK TEKLİF SUNULURSA HİÇ SORUN DEĞİL"

Referandumun ertelenmesi konusuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, ancak referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi imkansızdır" diye konuştu.

"SORUNUMUZ SADECE BAĞDATLA"

Sorunlarının uluslararası toplumla değil sadece  Bağdat'la olduğunun altını çizen Barzani, 25  Eylül referandumunu ertelemenin ancak merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.

"ERBİL VE BAĞDAT ARASINDA ANLAŞMA YAPILABİLİR"

IKBY Başkanı, " Bağdat ile sorunları çözmemiz lazım. Bu da, şöyle olabilir:  Erbil ve  Bağdat arasında, referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp  ABD ve  Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair garanti verilirse, o zaman referandumun alternatifi olur. Ancak size gerçeği söylemem gerekirse  Bağdat bu konuda istenilen şekilde adım atmış değil." ifadelerini kullandı.

"ÇOK ACI TECRÜBELERİMİZ OLDU"

Barzani, iki-üç gün içinde referandumun ertelenmesine karşılık teklifin sunulması halinde 25  Eylül'de kutlama yapacaklarını, aksi takdirde referandum için sandık başına gideceklerini söyledi.

Somut garantiler istediklerini dile getiren Barzani, şunları kaydetti:

"Geçmiş yıllarda çok acı tecrübelerimiz oldu. Sözle verilen garantilere güvenmiyoruz. Teklifin çok iyi bir dille yazılıp hiçbir ihtilafa yer verilmemesi lazım.  Bağdat ile diyaloğumuz artık bütçenin gönderilmesi veya filan bakanlığın verilmesi şeklinde değil. Bu süreci geçtik. Bağımsızlık istiyoruz."


Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı Pizzacıda Cinsel İlişkiye Giren Çifte, Mahkemeden Sokağa Çıkma Yasağı Geldi
Gürsel Tekin Canlı Yayında Açıkladı: CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu