Son Dakika Haberleri: Barzani: Referandumun Ertelenmesi İçin Sunulan Alternatifleri Değerlendireceğiz

Barzani: Referandumun Ertelenmesi İçin Sunulan Alternatifleri Değerlendireceğiz

3 ay önce

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için Barzani'ye alternatif sunuldu. Barzani, "Alternatifleri değerlendireceğiz." dedi.

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı  Mesut Barzani, referanduma daha iyi bir alternatif sunulursa değerlendireceklerini ancak, hedef yalnızca erteleme ise 25  Eylül'de sandıklara gideceklerini belirtti.

GÖRÜŞMENİN AYRINTILARINI MİTİNGDE ANLATTI

Duhok'un  Zaho ilçesindeki "referanduma evet" mitingine katılan  Barzani,  ABD, Birleşmişler Milletler ( BM),  İngiltere ile referandumun ertelenmesi için bugün yaptığı görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Barzani, görüştüğü tarafların tavırlarının net olduğunu ifade ederek, "Tavırları net; Kürdistan halkının haklarının yanında olduklarını ancak referandum için zamanın uygun olmayıp, başka sorunların oluşacağı kanaatindeler." dedi.

ALTERNATİF YOKSA, REFERANDUM YAPILACAK

IKBY Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce ve şimdi, referandumdan daha iyi bir alternatif varsa, halkımız da razı olacaktır. Ancak alternatif yoksa biz referandumu yapacağız. Ne olacaksa olsun."

BM Güvenlik Konseyinin de konuya müdahil olduğunu hatırlatan  Barzani, ilerleyen günlerde söz konusu taraflarla görüşmelerin devam edeceğini kaydetti.

DAHA İYİ BİR ALTERNATİF DEĞERLENDİRİLİR

Gerekli bedeli ödemeleri halinde bağımsızlığı garanti altına alacaklarını söyleyen  Barzani, "Kürdistan halkına daha iyi bir alternatif sunarlarsa, o zaman Kürt siyasi liderler kararını verecektir. Ancak hedef referandumun ertelenmesi ise ertelenmeyecektir."

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


10 Yaşındaki Necmi, Yatakta Bastığı Annesi ve Komşusu Tarafından Yastıkla Boğuldu Soçi'deki Üçlü Zirve Sona Erdi! Putin: Seçimler ve Yeni Anayasa Görüşüldü
Soçi'deki Toplantıdan Suriye Konusunda Mutabakat Çıktı, Dolar Sert Düştü