Başbakan Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti ile Buluştu - Son Dakika
Güncel

Başbakan Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti ile Buluştu

Başbakan Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti ile Buluştu

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Üyesi Keyman: "Çözüm sürecini, hükümet çok önemli görüyor.

20.10.2014 00:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi üyelerinden Fuat Keyman, "Çözüm sürecini, hükümet çok önemli görüyor. Fakat kamu düzeninin sağlanması, 6-7 Ekim olaylarının önemi, bu tür olayların bir daha olmaması için kamu düzeninin sağlanmasının önemi de vurgulandı" dedi.

Keyman, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çok uzun bir toplantı olduğunu belirten Keyman, Başbakan ve bakanların herkesi dinlediğini, arkasından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hem açılış hem de kapanış konuşmasında, geçilen kritik dönemle ve çözüm süreciyle ve bu dönemde yapılan açıklamalarla ilgili önemli açıklamada bulunduğunu ifade etti.

Keyman, şöyle devam etti:

"Çözüm sürecine hükümetin iradesi devam ediyor. Çözüm sürecini, hükümet çok önemli görüyor. Fakat kamu düzeninin sağlanması, 6-7 Ekim olaylarının önemi, bu tür olayların bir daha olmaması için kamu düzeninin sağlanmasının önemi de vurgulandı. Kamu düzeni dendiği zaman, devlet otoritesi olmadığı, kamu düzeninden sokaklarda esnafın, herkesin, insanların, kahvelerde, şehirlerde hepimizin güvenliğiyle ilgili bir anlayış olduğu, kamu düzeninin insanla, sokakla, mekanla, toplumsal yaşamla ilgili olduğu, devlet otoritesi olmadığının altı çizildi. O yüzden de HDP ile yapılan görüşmelerde kamu düzeninin sağlanmasının önemi vurgulandı. Bence çok önemli bir vurgu."

6-7 Ekim olaylarından sonra normale dönüşte esas gücü çözüm sürecinin psikolojisinin olduğunun vurgulanmasının önemine dikkati çeken Keyman, "Hükümetin, devletin ne de Abdullah Öcalan'dan gelen mektubun ama esasında çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu normalleşme, çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu psikolojik durum, yani eğer çözüm süreci biterse burada aktörlerin, herkesin çok büyük zarar göreceği anlayışı ve algısı, esasında 6-7 Ekim olaylarını bitiren esas unsur oldu. Bunu vurguladı sayın Başbakan o yüzden de çözüm sürecinin değerli olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.

Davutoğlu'nun kamu düzeni sağlanmak şartıyla hükümetin çözüm sürecinin ileri gitmesi için gerekli adımları atacağını söylediğini aktaran Keyman, "Bunun dışında bölgedeki gelişmeler, IŞİD ile olan gelişmelerde, IŞİD'e bugüne kadar hiçbir yardımın yapılmadığı, sürekli vurgulandı. İnsani olarak hiç kimsenin etnik veya dinsel kimliğine bakılmadan Türkiye'ye kabul edildiği vurgulandı. O anlamda da esasında 'Kobani'deki kayıplar, bizim kayıplarımızdır. Kobani'deki üzüntü bizim üzüntümüzdür' Başbakan'ın esası bu kapsayıcı dili vurguluyordu. Uzun bir gün oldu bence bu uzun çalışmanın sonucunda çözüm sürecinin bugün ve yarın Türkiye için herkes için önemi bir kere daha ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulundu.

İmralı ve Kandil'le görüşme talebi

Bir gazetecinin, "İmralı ve Kandil'le direkt görüşme talebinizi ilettiğiniz bilgisini aldık bu doğru mu?" diye sorması üzerine Keyman, şu yanıtı verdi:

"Bu tür talepler var fakat kamu düzeni sağlanmadan, belli bir normalleşme sağlanmadan, bu tür konularda adımlar atılmayacağı vurgulandı. Önemli olan şu anda esasında çözüm sürecinin esas aktörleri ve çözüm sürecine dahil olan başta HDP olmak üzere diğer aktörlerin kamu düzenini sağlayıcı ve çözümü ileri götürücü adımlar atmasıdır. Bundan sonra eğer kamu düzeni sağlanırsa, yani bir normalleşme olursa ondan sonra Akil İnsanlar grubunun farklı oluşumlar içinde çözüme katkı verecekleri, bu tür toplantıları tekrar yayacakları söylendi. Ama şu anda o tür direkt temasların olmayacağı vurgulandı."

"Kamu düzeninin sağlanması vurgusu biraz bağlı şart gibi mi geldi?" sorusu üzerine de Keyman, "Biraz evvel söylediğim bu fark sürekli vurgulandı. Kamu düzeni, devlet otoritesi demek değildir, devletin toplum üzerindeki tahakkümü demek değildir, kamu düzeninden anlaşılan kamu genel anlamıyla insanların, sokağın, saldırıların olmaması yani sokakta, mekanda normalleşmenin olması tanımlanıyor. Kamu düzeninin çözüm süreciyle bir arada gitmesinin doğal olduğu söyleniyor. Kamu düzeni sağlanmadan, normalleşme sağlanmadan akil insanlar grubu olarak da örneğin İmralı ile görüşme gibi daha spesifik çalışma gibi çalışmaların yapılması da devletin bu konudaki iradesini sanki bir zayıflama olabileceği algısını yaratacağı için şu anda mümkün görünmüyor. Şu anda temel aktörler AK Parti hükümeti ve Öcalan, ondan sonra HDP, Kandil ve Akil İnsanlar olmak üzere sivil toplum örgütleri olarak görülüyor" ifadelerini kullandı.

Keyman, "Bu bahsettiğiniz konuda içerideki 53 akil insan aynı fikirde mi?" sorusunu, "Farklı fikirler var ama bundan sonra akil insanlar daha çok komisyonlar temelinde kendi uzmanlık alanlarında ama önemli olan toplumdaki çözüm sürecine önemin ve desteğin devam etmesi için çalışacaklar, ya da çalışmak isteyebilirler" diye cevapladı.

Fuat Keyman son olarak, "Bu sokaklardaki normalleşmenin sağlanması olarak tanımlanan kamu düzeni ilk önce sağlanıp, çözüm süreci o şekilde gidecek gibi de bir vurgu sürekli olarak yapılıyor" dedi. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başbakan Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti ile Buluştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement