-Başbakanlık Üç Generalle İlgili Ayim Kararına İtiraz Etti - Son Dakika

-Başbakanlık Üç Generalle İlgili Ayim Kararına İtiraz Etti

-Başbakanlık, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (ayim), Üç Generalin "Bir Üst Rütbeye Terfi Ettirilmeme İşleminin İptali" İstemini Yerinde Bulduğu Kararına İtiraz Etti

-Başbakanlık Üç Generalle İlgili Ayim Kararına İtiraz Etti, System.String[]

Başbakanlık, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM), üç generalin "Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali" istemini yerinde bulduğu kararına itiraz etti.

ANKARA(ANKA)- Başbakanlık, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM), üç generalin "Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali" istemini yerinde bulduğu kararına itiraz etti.

Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun, "Yüksek Askeri Şura'nın 1-4 Ağustos 2010 tarihlerinde yaptığı toplantıda alınan terfi kararının kendileri yönünden uygulanmaması işleminin iptali" istemiyle açtıkları davanın ardından AYİM Daireler Kurulu'nda 24 Aralık 2010 da yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verilmişti. AYİM'in işlemin iptaline ilişkin gerekçeli kararında, davacıların bir üst rütbeye terfisine kanunen bir engel bulunmadığı belirtilmiş, kararda "Genelkurmay Başkanlığı tarafından, ilgili bakanlıklar makamına teklif edilen terfi kararnamesinin imzalanmayarak, geri çevrilmesi ve bunun zorunlu sonucu olan bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verilmişti. 22 Kasım 2010 tarihinde ise Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından söz konusu generaller ve amiral açığa alınmış, AYİM, 3 Aralık 2010'da, komutanların açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmişti.

Daha önce Milli Savunma Bakanlığı üç general hakkındaki kararın düzeltilmesini talep ederken, Başbakanlık da bugün AYİM'e yapılan başvuru ile komutanlar hakkındaki kararın düzeltilmesini talep etti. Başbakanlığın talebi AYİM Daireler Kurulu'nda görüşüldükten sonra karara bağlanacak. (ANKA)

(ZHR/ORH - Ankara

YORUMLAR

Son Dakika

Muharrem İnce parti kurarsa ne kadar oy alır? Ünlü anketçi rakam verdi Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Teknoloji devi Samsung, yeni Galaxy ürünlerinin tanıtımını yaptı Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Dünyaca ünlü model Kate Moss, bikinili görüntülenmekten kurtulamadı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Manchester City, Bournemouth'tan Nathan Ake'i 41 milyon sterline transfer etti Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Alanyaspor'un yeni teknik direktörü Çağdaş Atan oldu Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç'tan koronavirüs uyarısı: Hastaneler ve yoğun bakımlar doldu Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi