Başbuğ 22 Martta Hakim Karşısında - Son Dakika

Başbuğ 22 Martta Hakim Karşısında

17.02.2012 21:13
Başbuğ 22 Martta Hakim Karşısında, System.String[]

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki davanın "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkındaki davanın "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Başbuğ hakkındaki iddianameyi kabul eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tensip zaptını da hazırladı.

Buna göre mahkeme heyeti, iddianamedeki anlatımlar, birleştirme yönündeki savcılık talebi, davaların birlikte yürütülmesinde dosyalar arasındaki fiili ve hukuki irtibatın olması, davaların birleştirilmesinde hukuki menfaatin bulunması ve usul ekonomisi dikkate alınarak, Başbuğ hakkındaki davanın, kendi mahkemelerinde görülen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasıyla birleştirilmesine hükmetti.

Mahkeme ayrıca, 22 Mart 2012 tarihinde yapılacak duruşmada Başbuğ'un da hazır edilmesini karara bağladı.

Başbuğ'a iddianamenin tebliğ edilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmada kendisini savunması için bir istemde bulunup bulunmayacağı, bulunacaksa bunların nelerden ibaret olduğunun sorulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutanak tarihinden itibaren 7 gün içerisinde müdafisi olup olmadığını mahkemeye bildirmesine hükmederek, müdafi talebi olduğu halde barodan bir avukat görevlendirmesi yapılabileceği, fakat müdafi ücretinin yargılama giderlerinden sayılacağı ve mahkumiyeti halinde kendisinden tahsil edileceğinin bildirilmesini karara bağladı.

Mahkeme heyeti, dosyada vekaletnameleri bulunan sanığın avukatlarına iddianame ve duruşma gününün tebliği için gerekli işlemin yapılmasına, iddianamenin CD ortamına aktarılan dosya ve eklerinin de talep halinde ilgililere verilmesine hükmetti.

Birleştirilen dosya sanıklarının bir kısmının Silivri Cezaevinde tutuklu bulunması, duruşmaların seri olarak yapılacak olması, özellikle güvenliklerinin sağlanması bakımından yargılamanın Silivri Cezaevi bitişiğindeki, müstakil girişi bulunan duruşma salonunda yapılmasına karar veren mahkeme heyeti, dosya kapsamı ve sanık sayısının fazla olması da dikkate alındığında ifade ve sorgu işlemlerinin teknik imkanlardan faydalanılarak, sesli ve görüntülü kayıt altına alınıp yerine getirilmesini, kayıtların ise zaman geçirilmeden yazılı tutanağa dönüştürülmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, birleştirilen dosyadaki sanık sayısının fazla olması nedeniyle duruşma salonunun koşulları göz önünde bulundurularak, hakkın kötüye kullanılmaması ve adil yargılanma ilkeleri gereği her bir sanığın 3 avukat ile temsil edilmesini hükme bağlayarak, bu davanın iddianamesinin birleştirilen dosya sanıklarına ayrı ayrı tebliğ edilmesine, Başbuğ'a da "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasının iddianamesinin gönderilmesine karar verdi. - İSTANBUL

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Başbuğ 22 Martta Hakim Karşısında - Son Dakika


Son Dakika

Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 483 liradan işlem görüyor "Mekanın sahibi geri geliyor" diyen Buket Aydın, yeni projesini duyurdu Son Dakika! Akşener'den Ümit Özdağ'ın iddiasına yanıt: İstanbul İl Başkanı'na karşı FETÖ'cü söylemi çok büyük yalandır Eski sevgilinin 'Uygunsuz fotoğraf' şantajı 18 yaşındaki genç kızın hayatını kararttı El frenini çekmeyi unuttuğu aracı camdan içeri atlayarak durdurdu Mikrofonu açık unutan Abdülkerim Durmaz'dan canlı yayında ağır küfür Öğretmen dizisi, 9. bölümle ekran macerasını noktalayacak