Başbuğ'un Avukatı Sezer: Kendisi Suçlamaları Çok Ağır Buldu - Son Dakika

Başbuğ'un Avukatı Sezer: Kendisi Suçlamaları Çok Ağır Buldu

06.01.2012 02:46
Başbuğ'un Avukatı Sezer: Kendisi Suçlamaları Çok Ağır Buldu, System.String[]

İnternet andıcı soruşturma kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, "Müvekkilim, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik suçlamayla, terör örgütünü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmış bulunmaktadır" dedi.

İnternet andıcı soruşturma kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, "Müvekkilim, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik suçlamayla, terör örgütünü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmış bulunmaktadır" dedi. Sezer, Başbuğ'un tutuklanmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir basın mensubunun "Kendisine irtica ile mücadele eylem planı da soruldu mu?" sorusuna Sezer, "Şimdi onun sorulması normaldir. Yani dosyada zaten var. Ama bunun müvekkille ilişkilendirilebilecek hiçbir tarafı yok. Dava dosyasında da bu yok. En son yapılan 29 Aralık 2011 tarihli duruşma tutanaklarını lütfen okuyun. Müvekkilin bu belgelerde neresinde imzası var, neresinde onayı var. Çok ciddi beyanlar var. Bir binbaşımız var, tutuksuz yargılanıyor. Duruşma savcısı da, ben kendisinin imzasını hiçbir yerde görmedim dedi. Bu haldeyken, suçlama bu şekilde. Burada 40 - 50 civarında soru soruldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay başkanı olarak, hakkında böyle bir tedbir uygulanan ilk genelkurmay başkanı. Çok ağır bir suçlama olduğunu, bu haliyle kabul edilemez olduğunu duruşmada hakim beye de söyledi" cevabını verdi.

"Buraya gelmeden önce böyle bir durum olacağını düşünüyor muydu?" sorusuna ise Sezer, "Bu kadar yıllık devlet tecrübesine sahip birisinin düşünmemesi mümkün değil. Ama buna rağmen benim müvekkilim, Pazartesi günü benden buraya gelip Cumhuriyet Savcılığı ile gelişine ilişkin konuyu koordine etmemi istedi. Kesinlikle bu soruşturmayla ilgili, ifade verip vermeme konusunda bir tereddütü olmadı. Nitekim biz geldiğimizde soruşturma savcılığı zaten gününü belirlemişti. Başka da bir davete de gerek olmaksızın bugün buraya öğleden sonra geldik. Akşam saatlerine kadar da ifade verdi" şeklinde konuştu. Başbuğ'un sorulan sorulara samimiyetle cevap verdiğini vurgulayan Sezer, "Neden geçmişteki açıklamaları yaptığını, gerekçesinin ne olduğunu, Türk silahlı kuvvetleri komutanı olması sebebiyle emir - komuta ettiği insanların psikolojik yapısını bildiğini, bunlarla ilgili iyi niyetli yapılmış açıklamalar olduğunu, hepsini tek tek söyledi. Burada başka bir amacın olmadığını söyledi. Ben de cebir ve şiddete dayalı bir soru sorulduğunu hatırlamıyorum" ifadelerini kullandı.

Başbuğ'un Avukatı Sezer: Kendisi Suçlamaları Çok Ağır Buldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Başbuğ'un Avukatı Sezer: Kendisi Suçlamaları Çok Ağır Buldu - Son Dakika


Son Dakika

İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı, Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Yunanistan'ın "Yunan savaş gemileri Oruç Reis'i bölgeden uzaklaştırdı" iddiasına Türkiye'den yalanlama geldi Tuzla'da yürek ısıtan görüntü! Minibüs şoförü, yaşlı çiftin karşıya geçebilmesi için yolu kapattı Artvin'de gökyüzünde ilginç anlar! Gören telefona sarıldı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!