Başbuğ'un Tutuklanması Yunan Medyasında "Türklere Aferin" Yorumları Alıyor - Son Dakika

Başbuğ'un Tutuklanması Yunan Medyasında "Türklere Aferin" Yorumları Alıyor

06.01.2012 13:09
Başbuğ'un Tutuklanması Yunan Medyasında

Yunanistan medyası, eski Genelkurmay Başkanı Org.

Yunanistan medyası, eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un tutuklanmasına geniş yer verdi. Televizyon ve gazetelerin internet siteleri, Türkiye'de ilk defa eski bir silahlı kuvvetler komutanının tutuklandığına dikkat çekti.

Silahlı kuvvetlerin darbeci ve darbeye teşebbüs edenlerle mücadelede geçmişte ve günümüzde başarılı bir sınav verilen Yunanistan'da Türkiye'deki darbe teşebbüsleri ile hükümetleri ortadan kaldırma çabalarına yönelik yapılan yargılama süreçleri yakından izleniyor. Yunan medyası, Başbuğ'un sivil bir savcı tarafından 7 saat sorgulandıktan sonra tutuklanmasının Türkiye için tarihi önemde bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Resmi Atina- Makedonya Haber Ajansı, Başbuğ'un "darbeye teşebbüs ve terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan cezaevine gönderildiği haberini aboneleriyle paylaştı. Başbuğ'un tutuklanması haberi bugün yayınlanan gazetelere yetiştirilemezken, gazetelerin internet siteleri ile haber sitelerinin dünyadan gelişmeler bölümünde manşetten verildi.

Devlet Televizyonu ERT başta olmak üzere özel televizyonlar, öğlen bültenlerinde habere geniş yer verdi. ERT, yıllar önce bunun düşünülemeyeceğini ancak son yıllarda güçlü komutanların birer birer cezaevine gönderildiği vurgulandı. Ergenekon davaları ile Erdoğan hükümeti ile sivil mahkemelerin demokrasi karşıtı yapılara karşı büyük başarıya imza attığı kaydedildi.

Başbuğ'un 42 internet sitesine propaganda amaçlı Erdoğan hükümetinin devrilmesi, Yunanistan ve Ermenistan aleyhinde faaliyet yürütmeleri için izin vermekle suçlandığı da belirtildi. Haber sitelerine okurların bıraktıkları "Türklere aferin" başlıklı yorumlar dikkat çekerken, Başbuğ'un tutuklanması ile birlikte Türkiye'nin demokratikleşme zincirine son yıllardaki en güçlü halkayı eklediği görüşleri bırakıldı.

Başbuğ'un Tutuklanması Yunan Medyasında Türklere Aferin Yorumları Alıyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Başbuğ'un Tutuklanması Yunan Medyasında 'Türklere Aferin' Yorumları Alıyor - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Trabzon hakkında küfürlü paylaşım yapan CHP'li başkan yardımcısına disiplin soruşturması Abonelik iptalleri bugünden itibaren e-Devlet'ten yapılabilecek İstanbul Boğazı'nda büyük panik! Balıkçıların ağına Osmanlı döneminden kalma mayın takıldı Masumlar Apartmanı'nın 7. bölümden 2. fragman yayınlandı! Safiye temizlik krizine giriyor Meteoroloji uyardı! 2 bölgede sağanak bekleniyor MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları içinde veda etti İntihar eden gencin yakınları, sağlık çalışanlarını ve polisi taş yağmuruna tuttu: 20 gözaltı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi