Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi - Son Dakika

Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi

12.01.2012 16:15
Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi, System.String[]

İnternet andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına itiraz edildi.

İnternet andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına itiraz edildi. Dilekçede ayrıca görev yönünden de itiraz edilerek Başbuğ'un dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi talep edildi.

Başbuğ, hükümet aleyhine kara propaganda yapılması amacıyla kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili hazırlanan internet andıcına yönelik soruşturma kapsamında "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından tutuklanmıştı. İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Dalda, Başbuğ'un üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, şüphelinin üzerine atılı suçları işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve suçun CMK'nın 100. maddesinde yer alan tutuklamayı gerektirir suçlardan olduğunu belirterek tutuklama kararı vermişti.

Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer itiraz süresinin son gününde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek 20 sayfalık itiraz dilekçesini mahkemeye verdi. Avukat Sezer, dilekçesinde, öncelikle nöbetçi hakim Vedat Dalda'dan verdiği tutuklama kararını gözden geçirmesini talep etti. Bu talebinin kabul edilmemesi durumunda, tutuklama kararına itirazın değerlendirilmesi için dilekçenin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine verilmesini istedi. 12 Eylül referandumuyla 148. maddede yapılan değişlik nedeniyle Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini ifade eden Sezer, görevsizlik kararı verilerek dosyanın soruşturma makamı olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini de talep etti.

Dilekçede, tutuklama gerekçesi olarak gösterilen "kuvvetli suç şüphesini" doğuran bir neden olmadığına dikkat çeken Sezer, Başbuğ'a sorguda "cebir ve şiddete yönelik" soru sorulmadığını da kaydetti.

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Başbuğ'un Tutuklanmasına İtiraz Edildi - Son Dakika


Son Dakika

Canlı yayında skandal sözler! Trabzon'un bir köyü için 20:15 Canlı yayında skandal sözler! Trabzon'un bir köyü için "At hırsızları" diyen A Spor yorumcusu tepki çekti Günde birkaç defa mastürbasyon yapan adam, felç geçirip hastanelik oldu 19:30 Günde birkaç defa mastürbasyon yapan adam, felç geçirip hastanelik oldu Kıyma çekmek isterken akıma kapılıp öldü 19:12 Kıyma çekmek isterken akıma kapılıp öldü
Ghezzal'dan kafa karıştıran hareket! Beşiktaş'la anlaştığı konuşulurken, Leicester'da maça çıktı 19:11 Ghezzal'dan kafa karıştıran hareket! Beşiktaş'la anlaştığı konuşulurken, Leicester'da maça çıktı Asya Kaplan Sivrisineği İstanbul'dan sonra 13 ilde daha ortaya çıktı 19:08 Asya Kaplan Sivrisineği İstanbul'dan sonra 13 ilde daha ortaya çıktı Dünyaca ünlü üzümleri korumak için 4 bin salkımı çöp poşetleriyle kapladı 18:09 Dünyaca ünlü üzümleri korumak için 4 bin salkımı çöp poşetleriyle kapladı
Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu! 17:54 Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu! UNESCO'nun Ayasofya uyarısına Dışişleri'nden yanıt: Türkiye'nin mülkü ve titizlikle korunuyor 17:36 UNESCO'nun Ayasofya uyarısına Dışişleri'nden yanıt: Türkiye'nin mülkü ve titizlikle korunuyor
Advertisement