Başhekim Başaran'dan 'Mevsim Geçişlerine Dikkat' Uyarısı - Son Dakika

Başhekim Başaran'dan 'Mevsim Geçişlerine Dikkat' Uyarısı

26.11.2012 13:57
Başhekim Başaran'dan 'Mevsim Geçişlerine Dikkat' Uyarısı, System.String[]

ntalya'nın Alanya ilçesinde Devlet Hastanesi'ne günde yaklaşık 300 hastanın soğuk algınlığı şikayetiyle başvurduğunu belirten Başhekim İsmail Başaran, vatandaşları uyardı.

ntalya'nın Alanya ilçesinde Devlet Hastanesi'ne günde yaklaşık 300 hastanın soğuk algınlığı şikayetiyle başvurduğunu belirten Başhekim İsmail Başaran, vatandaşları uyardı.

Başhekim Başaran mevsim geçişlerinde en sık görülen hastalığın grip olduğunu belirterek, "Bunun yanı sıra nezle, sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit, bronşit, zatürree, allerjik göz ve akciğer hastalıkları, cilt kuruması, buna bağlı oluşan cilt hastalıkları ve depresyon bu mevsimde sık görülmektedir. Bu hastalıklardan korunmak için hepimizin rahatlıkla yapabileceği bir dizi önlem alabiliriz" dedi.

Mevsim geçişlerinde özellikle de sıcaktan soğuğa geçişlerde bağışıklık sisteminin ve hormonal dengenin değiştiğini belirten Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran, "Bununla beraber birçok hastalık da bizleri tehdit eder. Havanın aniden soğuması, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına, birçok virüs içinde ideal yaşama ortamı oluşturmasından dolayı bu dönemlerde dikkatli olmamız gerekmektedir. Özellikle bebekler, çocuklar, yaşlılar, gebeler ve yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı, astım, akciğer-karaciğer-böbrek hastalıkları gibi kronik hastalıkları bulunanların daha dikkat etmesi veya edilmesi gerekir" dedi.

Gripten korunmak için tek en iyi yolun aşı olduğunu bildiren Başhekim Başaran, "Grip aşıları grip almanın potansiyel olarak ciddi ve hatta ölümcül sonuçlara karşı koruyabilirsiniz. Bu aşı, sağlıklı erişkinlerde hastalık önlemede yaklaşık yüzde 70 ila yüzde 90 etkilidir. İyi alışkanlıkları sağlıklı tutabilirsiniz. Uyku bol olsun, fiziksel olarak aktif kalmak stres yönetmek, bol miktarda sıvı ve besleyici gıdalar yiyin. Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının. Eğer hasta iseniz, diğer insanlarla yakın temastan kaçının. Öksürürken veya hapşırırken bir mendille ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Ellerinizi sık sık yıkama mikroplardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının" şeklinde konuştu.

Başhekim Başaran'dan 'Mevsim Geçişlerine Dikkat' Uyarısı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Başhekim Başaran'dan 'Mevsim Geçişlerine Dikkat' Uyarısı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi