Son Dakika Haberleri: Basın Müzesi'nin İç Kısmı Yenilendi

Basın Müzesi'nin İç Kısmı Yenilendi

9 yıl önce

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nin İç Kısmı Yenilendi. Çemberlitaş'ta Bulunan 145 Yıllık Tarihe Sahip Türkiye'nin İlk, Dünyanın Dördüncü Basın Müzesi Olan Binanın İç Kısımları, Düfa Boya Tarafından Yenilendi.

Basın Müzesi'nin İç Kısmı Yenilendi, System.String[]
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi'nin iç kısmı yenilendi. Çemberlitaş'ta bulunan 145 yıllık tarihe sahip Türkiye'nin ilk, dünyanın dördüncü basın müzesi olan binanın iç kısımları, Düfa boya tarafından yenilendi.

Kayalar Kimya sponsorluğunda firmanın boya markası olan Düfa ile yenilenen müze, Türkiye'nin tek; dünyanın dördüncü basın müzesi. Basın Müzesi, hem basım teknolojisini hem de bu teknolojiyle üretilen eserleri içermesi bakımından dünyadaki benzerlerine üstünlük sağlıyor.

İçi ve tavanı tamamen yenilenen müzede, eserler, güneş ışınlarıyla kendi kendini temizleyebilen, rutubetsiz, temiz ve dekoratif bir çevreye kavuştu. Bir ay süren çalışmalar sonucu restorasyonu tamamlanan müzenin iç cephelerinde Düfa Silver Sentetik Nefti Yeşil, koyu Kahve rengi tercih edildi. Müzenin boya restorasyonunda rutubet, ışık, toz, kir gibi dış etkenlerden eserlerin en az zarar göreceği boyalar tercih edildi.

MÜZENİN GEÇMİŞİ

Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865'te yaptırılan bina, Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünun (Üniversite) hizmeti verildi. Bir dönem sansür heyetinin çalıştığı bina 1908'de Şehrülemaneti'ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. 1908'den 1983'e kadar belediyenin bazı birimlerine hizmet veren bina, bu dönemde Nezih Demirkent'in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasındaki anlaşmayla cemiyete kiralandı. 1984-88 yılları arasında restore edilen bina, 9 Mayıs 1988'de Basın Müzesi olarak hizmete açıldı.

(CİHAN)Münbiçli Aşiretler, Türkiye'ye Destek Mesajı Verdi ABD'li Üst Düzey Yetkili: ABD'de Halkbank'a Açılmış Dava Yok

Ünlü İş Adamı Ali Rıza Gültekin, Uğradığı Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti