Başka Bir Yerde - Son Dakika

Başka Bir Yerde

12.04.2013 09:49
Başka Bir Yerde, System.String[]

Selçuk Demirel'den bir "büyük yalnızlıklar kitabı"

Daha önce Kâğıttan Kediler, Kaleydoskop, Gösteri, Katarakt, Kalemiti vb. kitaplarıyla kendine özgü çizgi dünyasında bize hikâyeler anlatan Selçuk Demirel'den bu kez karanlık bir "anlatı".

Selçuk Demirel, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı Başka Bir Yerde varolmanın bütün hallerini sergileyen bir çalışma. Fernando Pessoa'dan bir kaç kısa alıntı dışında hiçbir metnin olmadığı Başka Bir Yerde, Selçuk Demirel'in yalnızlık/birliktelik, tedirginlik/huzur arayışı, cennet/cehennem gibi izlekler üstüne çalıştığı, kendi deyimiyle bir "Büyük Yalnızlıklar kitabı".

Selçuk Demirel, çizginin en edebi hali.

Başka Bir Yerde

Selçuk Demirel

22 TL

Yapı Kredi Yayınları

Mehmet Yaşın'ın yeni şiir kitabı Evden Kaçan Çocuk Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı

Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Evden Kaçan Çocuk, Mehmet Yaşın'ın Sevgilim Ölü Asker ile başlayan şiir serüveninin dokuzuncu durağı.

Gökyüzüyle yeryüzü arasında kalmışlığın acısını içinde gezdiren, diline uygun sesler arayan şair, hem sevgiyi hem "baba"yı sorgulayan bir ısrarı sürdürüyor. Dilin arkasındaki gerçeğe şiirle varma çabası, "akılla kalbin buluşma noktası"na taşınıyor. Dahası, kederin içindeki çelişkiyi yer yer ironik bir biçime sokarak keskinleştiriyor.

Evden Kaçan Çocuk dilsizliği, ölümü, bırakılmışlığı, hayaletleri, dünyayı ve yaşamı yalnız bir çocuğun düşlerinde canlandıran şiirlerle dolu.

Aniden sıçradı yerinden beyaz teke.

"Gitmey'ceğim!" demişti dün.

Şimdi giyiniyor panik halinde, gecikti.

Yetişemey'cek anlatıştıkları saatte, kız kaçacak

buluşma noktasından.

Ve böyle bir karşılaşma ânı

önüne çıkmayacak ömrü boyunca.

Savaşların anısına dikilen keçi heykeli gibi

meydanda kalacak

üstündeki güvercin kakalarıyla.

Evden Kaçan Çocuk

Mehmet Yaşın

72 Sayfa, 13 TL

Yapı Kredi Yayınları

İstanbul tutkunu bir sanatçı ve eğitimci: Hoca Ali Rıza

Ömrünü İstanbul tutkusuyla mistik bir mutluluğa adamış gerçek bir sanatçı: Asker ressamlar kuşağının önemli temsilcilerinden Üsküdarlı Ressam Hoca Ali Rıza... 1858 - 1930 yılları arasında İstanbul'da yaşayan Hoca Ali Rıza, üstün gözlem gücü ve sanat tutkusuyla kendi üslubunu oluşturmuş, İstanbul'un kültürel değerlerini belgesel bir yaklaşımla ölümsüzleştirmiş ilk Türk ressamlarındandır. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan kaynak niteliğindeki Ressam Hoca Ali Rıza(1858 – 1930) kitabı onun yaşamına ve yapıtına ışık tutuyor.

Ressam Hoca Ali Rıza(1858 – 1930)

Metinler: Naciye Turgut Cebeci

Hazırlayan: Veysel Uğurlu

382 sayfa, 90 TL

Geçmişin İçindeki Geçmiş

Ebubekir Eroğlu, şiirimizin kaynaklarına doğru çıktığı yolculuğu sürdürüyor; Modern Türk Şiirinin Doğası'ndan yirmi yıl sonra, bu kez "geçmişin içindeki geçmiş"i kurcalıyor. Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Geçmişin İçindeki Geçmiş kitabında eski şiirimizin damarlarını, poetikasını oluşturan kültürel dokuyu, tarihsel birikim ve dilin evrelerini göz önüne alarak dünya ölçeğinde irdeliyor. Kendi deyişiyle, "Geçmişin İçindeki Geçmiş'te tarihin hafızasına emanet ettiğimiz poetik bilgiler, düş kuran birine kattıklarıyla ve iç deneyim olarak geri geliyor."

"Bu kitabın kumaşı tutkularla dokundu. Tutkuları, insanı yanlışa da götürebilir; öyle olsa bile bu yoldaki buluntuların hepsi, içtenliğin neticesi olan birer hasıladır ve gerçektir. Şiir şerhlerinin yararlı olduğu doğru, olacağına da inanırım. Ama şerh yapmaya girişmedim; işim değil. Şiirin, bir doğa, bir atmosfer halinde, olduğu gibi algılanmasını yeğledim her zaman."

Geçmişin İçindeki Geçmiş

Ebubekir Eroğlu

172 Sayfa, 15 TL

Yapı Kredi Yayınları

Kurtlarla Yaşam

Anne babasını bulmak ve Nazi katliamından kaçmak için binlerce kilometre aşan Yahudi kızın sarsıcı öyküsü...

1941'de, anne babası Naziler tarafından tutuklanan 7 yaşındaki Misha dünyada yapayalnız kaldı. Tek bildiği, anne babasının "doğuda" olduğuydu. Onu kendine özgü tarzıyla eğiten büyükbaba korkusuz olmasını ve ardına bakmadan ilerlemesini öğütlüyordu. Misha'nın olağanüstü yolculuğu işte böyle başladı...

Savaşın alevleriyle kavrulan Avrupa ölüm, kan ve nefretle kirlenmişti. Ama ağaçlar, toprak, gökyüzü ve her türden hayvan, Misha'ya, hayatın insanların yarattığı dehşetten ibaret olmadığını hatırlattı. Büyük küçük ayırt edilmeksizin bütün Yahudiler'in hedef alındığı bir dünyada, bir kız çocuğu annesine duyduğu özlemin verdiği güçle ve doğanın, en çok da kurtların desteğiyle hayatta kalmayı başardı.

Misha Defonseca, insanlığın en ağır sınavlarından biri olan İkinci Dünya Savaşı'nı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Kurtlarla Yaşam kitabında küçük bir kızın gözünden aktarırken, hem muhteşem bir cesaret ve güç öyküsü anlatıyor hem de doğa ve hayvan sevgisini okuyucuya benzersiz bir şekilde hissettiriyor.

Kurtlarla Yaşam

Misha Defonseca

Çeviren: Zehra Gencosman

231 Sayfa, 18 TL

Yapı Kredi Yayınları

Hayat Bir Macera

Samet Ağaoğlu, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Hayat Bir Macera kitabında çocukluk ve gençlik anılarını anlatıyor. I. Dünya Savaşı ve Mütareke yıllarında İstanbul… Siyasetle iç içe bir babanın başına gelenler... Önce tutuklanış, ardından Malta adasına sürgün ediliş… Geride bıraktığı beş çocuklu ailenin yaşadıkları... Nihayet sürgünden dönüş ve Ankara. Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında Ankara'da geçen ilk gençlik dönemi. Keçiören'deki bağ evi. Doğayla baş başa bir yaşam.

Yalnızca kişisel anılar değil, babasının geniş çevresinde tanıdığı insanlar hakkındaki izlenimleri, değerlendirmeleri, yaşamının sonraki yıllarındaki karşılaşmaları üstüne yorumları kitabı daha da zenginleştiriyor, yeni anlamlar katıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Başka Bir Yerde - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz 23:42 AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı 22:25 ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı
Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi Sıfır otomobillerde 19:29 Sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına hem firmadan hem de Honda'dan peş peşe yanıt Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler
5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil 15:56 5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement