Başkale'de Demokratik Çözüm Çadırı Kuruldu - Son Dakika

Başkale'de Demokratik Çözüm Çadırı Kuruldu

16.02.2012 10:19
Başkale'de Demokratik Çözüm Çadırı Kuruldu

Van'?ın Başkale İlçesi'nde BDP İlçe örgütü tarafından 'Demokratik çözüm Çadırı' kuruldu.

Kurulan çadırda 19 Mart'a kadar devam edilecek olan açlık grevi başlatıldı.

BDP ilçe binası önünde kurulan ve bugün açılışı yapılan demokratik çözüm çadırı, BDP İlçe binası önünde 19 Mart'a kadar açık kalacak. Kürt dili üzerindeki baskının kaldırılması, siyasi tutsakların serbest bırakılması, askeri operasyonların durdurulması, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılıp, çözüme katkı sunması için sağlık, güvenlik ve iletişim koşullarının sağlanması talepleri ile açılan çadır önünde de basın açıklaması yapıldı. Başkale Belediye Başkan Vekili Reşit Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Yağızer, BDP İlçe Başkanı Selahattin Bozkurt, görevden alınan Başkale esiki Belediye Başkanı İhsan Güler katıldığı basın açıklaması, BDP İlçe Başkanı Bozkurt tarafından okundu. Bozkurt, yapılan operasyonlarla Kürt halkının iradesinin hedef alındığını dile getirdi ve hükümetinin Kürt halkı üzerinde estirdiği terörün dünyada eşi benzeri olmayan bir hukuksuzluk olduğunu söyledi. Bozkurt, 'Başta halkımızın seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanlarımız, parti meclis üyelerimiz ve parti çalışanımız tutuklanıp ceza evine gönderilmiştir. Kürt halkı coğrafyası siyasi ve askeri operasyonlarıyla açık ceza evleri haline dönüştürülmüştür. Halkımız, savaş uçaklarıyla katledilmiştirö dedi.

Yapılan açıklamadan sonra aralarında BDP İlçe yöneticileri bulunduğu 25 kişinin katılımıyla açlık grevi başlatıldı. Açlık grevi iki gün aralıklarla 19 Mart'a kadar dönüşümlü olarak devam edecek.

GÖRÜNTÜLER GEÇİLECEK

Faris BARANBASKALE (Van), (DHA) -

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA
Van'da sporcuların da bulunduğu midibüsün devrilmesi sonucu 11 kişi yaralandı Van'da sporcuların da bulunduğu midibüsün devrilmesi sonucu 11 kişi yaralandı Van'da mezarlık içerisinde 18 kilo uyuşturucu ele geçirildi Van'da mezarlık içerisinde 18 kilo uyuşturucu ele geçirildi Van'da 18 kilo 252 gram uyuşturucu ele geçirildi Van'da 18 kilo 252 gram uyuşturucu ele geçirildi

Son Dakika Güncel Başkale'de Demokratik Çözüm Çadırı Kuruldu - Son Dakika


Advertisement