Son Dakika Haberleri: Başkan Ayanoğlu Tahrip Etmeden Çevreden Faydalanmalıyız

Başkan Ayanoğlu Tahrip Etmeden Çevreden Faydalanmalıyız

10 yıl önce

Mardin Yerel Çevre Eylem Planı Toplantısı, Belediye Meclis Salonunda Yapıldı.

Başkan Ayanoğlu Tahrip Etmeden Çevreden Faydalanmalıyız, System.String[]

Toplantının sabah oturumunda; Mardin Yeçep Sürecindeki Gelişmeler, İklim Değişikliği Gerçeği ve Türkiye'ye etkileri, Mardin'deki Altyapı İhtiyacı ve Finansman Olanakları konuları masaya yatırıldı.Öğleden Sonraki bölümde ise Mardin Yeçep Mevcut Durumun Raporu Değerlendirmesi yapılırken, Çevre Kirliliği ile Sürdürülebilir Kalkınma konularında çalışma grupları oluşturuldu.


Açılış konuşmasını yapan Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, kirletmeden, tahrip etmeden çevreden faydalanmamız gerekir dedi.Çevre sorunlarını sadece siyasilere yüklememek gerektiğini ifade eden Başkan Ayanoğlu; "Oluşabilecek bir çevre felaketinden dünyada yaşayan canlıların tamamı etkilenir.Onun için belli kesime yüklemeden sorunları çözmek için elbirliği yapmak gerekir.Tarihi yapıları nasıl kirlettiğimiz ve nasıl temizlememiz gerektiği konusunda kafa yormamız gerekir."şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde birçok altyapı sorununu kucaklarında bulduklarını söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, bunların çözümleri konusunda önemli adımlar attıklarını belirterek; "Nusaybin yolu üzerinde ki çirkin çöp görüntülerini ortadan kaldırmak için Katı Atık Tesisleri kuruyoruz.


Yeşilli Zeytinli Köyü civarında kurulacak tesisler için ihale yaptık yer teslimini de yaptık.Sözleşmeye göre 365 gün içerisinde tamamlanacak.Tesis tamamlandığında çöp ayrıştırma tesislerini de kuracağız.Eskiden köpekler sokakta itlaf ediliyordu.Ama şu an kurduğumuz Hayvan Barınağı'nda kısırlaştırma, tedavi ve aşı yapılıyor.Gene çağdışı bir mezbahanemiz vardı.Eryeri yolu üzerinde modern standartlarda mezbahane kurduk.Mardin altyapı sorunlarını çözmek için yatırımlarımız devam edecektir."dedi.

Açılış konuşmasından sonra REC Türkiye Sorumlusu Nuran Talu YEÇEP Sürecindeki gelişmeler ile ilgili konuşma yaptı. İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Nüzhet Dalfes "İklim Gerçeği ve Türkiye'ye Etkileri" konulu bir sunum yaptı. Altyapı ve Finans Uzmanı Ogün Çiçek'in yaptığı "Mardin'de ki Kentsel Altyapı İhtiyacı ve Finansman Olanakları" konulu konuşmadan sonra ara öğlen arası verildi.

Öğleden sonra yapılan oturumda YEÇEP Mevcut Durum Raporu okunarak değerlendirilmesi yapıldı.Son olarak ta; Çevresel Kirlilik ve Altyapı Çalışma Grubu ile Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu oluşturuldu.Haber Yayın Tarihi: 09.11.2010 08:56 Kaynak: BültenlerCumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz indirimi müjdesi: Daha da inecek Boşanma kararı alan Meltem Miraloğlu 80 yaşındaki eşine "Beni seviyor musun?" sorusunu sordu Nazilli'de eğlence merkezinde çalışan yabancı uyruklu 8 kadın hasta çıktı