Başkan Çakır, Somalili Çocuklarla Biraraya Geldi - Son Dakika

Başkan Çakır, Somalili Çocuklarla Biraraya Geldi

05.01.2012 19:34
Başkan Çakır, Somalili Çocuklarla Biraraya Geldi, System.String[]

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Somali'deki kuraklıktan dolayı yaşanan sıkıntılardan sonra Malatya'ya gelen öğrencilerle bir araya geldi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu'nun da hazır bulunduğu bir programla Malatya'da öğrenimlerini sürdüren Somalili çocuklar ve öğretmenleriyle Dede Korkut Lokantası'nda biraraya geldi.

Somali'de yaşanan sıkıntılar, açlık, kıtlık nedeniyle ülkemizin Somali'ye göstermiş olduğu ilgiye Sivil Toplum Kuruluşlarının da katıldığını dile getiren Başkan Çakır, "Sivil Toplum Kuruluşlarımız gerçekten büyük bir katkıyla Somali'de yaşanan drama kayıtsız kalmayıp, oradaki kardeşlerimize destek verdiler. Oradaki öğrencileri Türkiye'ye getirerek, Türkiye'de değişik bölgelerde eğitim almalarını sağlayan Kimse Yok mu Derneğimize teşekkür ediyoruz" dedi.

Başkan Çakır, Malatya'da da Somalili öğrencilerin Özel Rahime Batu Koleji'nde öğrenim gördüklerini anımsatarak, "Bu öğrencilerimiz gelecekte ülkemizle Somali arasında bir dostluk köprüsünü kuracaklar. Burada hem Türkçeyi öğreniyorlar, hem ülkemizin kültürünü öğreniyorlar. Hepsi de gerçekten pırıl pırıl, gelecek vaadeden gençler. Bunlar hem kendi ülkelerine hizmet ettikleri gibi hem de ülkemizle birlikte; ülkeler arasındaki dostluğun, kardeşliğin gelişmesine de büyük katkılar sağlayacaklar" şeklinde konuştu.

Türkiye olarak büyük bir devletin sorumluluğunu taşıdıklarını anlatan Başkan Çakır, "Somali'de yaşananlar gibi dünyadaki bu tür sıkıntılara sessiz kalmadan ilgilenecek ve bu sıkıntıların üstesinden gelecek güçteyiz. Sivil Toplum Kuruluşlarımız da artık o seviyeye geldi. Güçlü Sivil Toplum Kuruluşlarımız var. Bunu da gerçekten ülkemizin geliştiğinin, güçlendiğinin de bir göstergesi olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Çakır, Somalili öğrencileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu çocuklarımızı Malatya'da ağırlamaktan, görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kendilerine bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Bütün hocalarımıza vermiş oldukları özel gayret ve destekten dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü bu çocuklarımızın uyum sağlamaları Türkçeyi öğrenmeleri için özel ilgi gerekiyor. Çocuklarımıza da başarılar diliyorum" dedi.

Başkan Çakır'a teşekkür…

Öğrencilerin 3 ay önce Malatya'ya geldiğini belirten Beşer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Zeki Göçer "Malatya'da Özel Rahime Batu Lisesi'nde ağırlıklı Türkçe olmak üzere eğitimlerine başladılar ve lise 1'den sonra 2'yi, 3'ü okuyacaklar.

Mezun olduktan sonra ya Türkiye'de veya kendi ülkelerinde veya üçüncü ülkelerde üniversite eğitimlerini alarak kendi ülkelerine gidip mesleklerini icra edecekler ve ülkelerine hizmet edecekler. Bu vesileyle Malatya'da ve Türkiye'de bulunmaktalar. Sağolsun Malatya Belediyemiz şahsınızda ta baştan beri, geldikleri günden itibaren her türlü ilgi ve alakayı ve desteği gösterdiler" dedi.

Başkan Çakır'a teşekkürlerini dile getiren Göçer, "Ben öğrenci arkadaşlarım, idareci arkadaşlarım adına desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Program sonunda Somalili öğrencilere Malatya Belediyesi'nin yayınlarından oluşan birer hediye veren Başkan Çakır'a öğrenciler adına bir buket çiçek takdim edildi.

Başkan Çakır, Somalili Çocuklarla Biraraya Geldi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Başkan Çakır, Somalili Çocuklarla Biraraya Geldi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Eline aldığı içki kadehiyle trafiğe çıkıp vatandaşlara 'şerefe' diyen sürücüye ceza yağdı Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj Prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara büyük fırsat! Yapılandırma için 2 ayınız var Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış