Son Dakika Haberleri: Başkan Gökçek'in Soykırım Anıtına Cezayir'den Büyük İlgi

Başkan Gökçek'in Soykırım Anıtına Cezayir'den Büyük İlgi

8 yıl önce

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "inkar yasa tasarısı"nın uygulamaya konulması halinde Fransız elçiliği önüne Cezayir Mezalim Anıtı dikeleceği ve cadde isimlerinin değiştirileceği şeklindeki açıklaması, Cezayir'de büyük destek...

Başkan Gökçek'in Soykırım Anıtına Cezayir'den Büyük İlgi, System.String[]

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "inkar yasa tasarısı"nın uygulamaya konulması halinde Fransız elçiliği önüne Cezayir Mezalim Anıtı dikeleceği ve cadde isimlerinin değiştirileceği şeklindeki açıklaması, Cezayir'de büyük destek gördü.


Cezayirli gazeteci Farida Lakehal'in konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile yaptığı röportaj, internette de yayınlandı. İnternette okunma rekorları kıran röportaj üzerine, Cezayirliler ve Cezayir dışında yaşayan Cezayir asıllılar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Melih Gökçek'e ilgi ve övgü dolu sözlerle büyük destek verdiler.


Başkan Gökçek'in, yasa tasarısının uygulamaya konulması durumunda, Fransızların Cezayir'de gerçekleştirdikleri soykırımı simgeleyen bir anıtın Fransa Büyükelçiliği önüne koyulacağını, Paris, Dögol (de Gaulle) ve Strazburg caddelerinin de isimlerinin değiştirileceğini açıkladığı Cezayirli gazeteci Farida Lakehal'e verdiği röportajı, Cezayir'den Fas'a, Kanada'dan Fransa'ya kadar birçok ülkeden destek yorumları aldı, övgü dolu sözlerle değerlendirildi.


Cezayirli gazeteci Lakehal'in, söz konusu tasarıyı kabul eden Fransız senatosunun kararının ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçireceği tepki eylemlerine ilişkin sorularını cevaplayan Başkan Gökçek, Fransız hükümetine karşı çeşitli tepki önlemleri aldıklarını ve bunlardan en önemlisinin ise Ankara'da, Fransa'yı simgeleyen üç caddenin isminin değiştirilmesi olacağını söyledi.


Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin ilgili komisyonun isimler konusunda çalıştığını kaydeden Başkan Gökçek, bu ay sonunda da konuya ilişkin bir toplantı yapılacağını ifade etti. Başkan Gökçek, " Türkiye'deki Fransa Büyükelçiliği'nin bulunduğu Paris Caddesi'nin ismi Cezayir Caddesi olarak değiştirilecek. Dögol Caddesi ve Strazburg Caddesi'nin isimleri Cezayir devriminin iki liderinin ismini alacak. Bunlar da Cezayir devrimi sırasında Fransız güçlerinin işkencesine maruz kalan en büyük iki lider olacak." dedi.


Fransa Büyükelçiliği önüne dikilecek anıta ilişkin soruyu da cevaplandıran Başkan Melih Gökçek, bu anıtın Fransa'nın Cezayirlilere karşı yaptığı büyük katliamı simgeleyeceğini ve üzerindeki butona basıldığı zaman da Cezayir Milli Marşı'nın dinlenebileceğini kaydetti.


"Neden Cezayir sömürgesi?" sorusuna da cevap veren Başkan Gökçek, şunları söyledi: "Güzel bir soru. Fransa, dünyanın her yanındaki birçok ülkede suçlar işledi; Türkiye'de benim memleketim Gaziantep'te bile… Buraya en yakın olan Suriye'de de. Ama Cezayir'de en kötü suçları işlediğine inanıyorum ve herhangi bir başka ülkenin vatandaşlarını Cezayir'deki gibi işkenceye maruz bıraktığını düşünmüyorum. Fransa, Cezayir'de bir buçuk milyonu aşkın kişiyi öldürdü ve korkunç katliamlara imza attı."


Tepkilerin bununla sınırlı kalınıp kalınmayacağına ilişkin soruya da "Hayır, bunlar sadece başlangıç. Fransa'nın Cezayir'deki suçlarını bütün dünyaya ifşa edeceğiz ve bütün potansiyelimizi kullanacağız. Sözgelimi Avrupa'daki ve dünyadaki Türkler, medya ve sanat yoluyla, Fransa'nın Cezayir'de işlediği suçları belgeleyen, kaydeden ve ifşa eden önemli sergiler düzenleyecek. Bütün dünya, Türkler, özellikle de Avrupa'daki Türkler sayesinde Fransa'nın işlediği suçları görülecek." diyerek cevap veren Başkan Melih Gökçek, bu sayede de uluslararası medyanın Fransızların Cezayirlilere karşı işledikleri suçları belgeleyen bu tepkileri yayınlayacağını ve bunun de sembolik bir cezaya neden olacağını söyledi.


Bütün bu tepkiler için kararların, önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacağını anlatan Başkan Gökçek, anıtın dikim törenine ilişkin olarak da "Cezayir'den çeşitli kişileri ve Türkiye'nin kararını destekleyen makamları davet etmeyi düşünüyoruz. Büyük Mücahit Cemil Bou Haydar'ı açılış törenine onur konuğu olarak çağıracağız." diye konuştu.


Başkan Gökçek'in verdiği bu röportaj, ülkedeki internet sitesinde yayınlanmasının ardından büyük ses getirdi. Okunma rekorları kıran ve Cezayir halkından övgü dolu teşekkür yorumları alan röportaja büyük destek geldi.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:50 Kaynak: CHABebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası
Konya'da DEAŞ üyesi Suriyeli yakalandı 10 Kasım'da göbek atan müdür, eski okuluna geri döndü