Başkan'ın Çöp Sitemi - Son Dakika

Başkan'ın Çöp Sitemi

Başkan\'ın Çöp Sitemi
Son Güncelleme: 12.01.2012 14:16

"Çevre konusunda şu ana kadar hayata geçiremediğimiz tek iş olarak katı atık bertaraf tesisi kaldı.

Kuracağımız tesisten araziye ne 1 damla su gidecek ne de oraya 1 gram çöp gömülecek. Tamamı geri dönüşüme gidecek. Ama Çevre Bakanı gelip seçim arifesinde 'Torbalı'ya kurdurmam' diyor. Tarım Bakanı gelip 'Menemen'e kurdurmam' diyor. Peki günlük 3 bin ton çöpümüz ne olacak? Bu sadece Büyükşehir Belediyesi'nin çöpü müdür? Çöpten Çevre Bakanlığı da sorumlu değil midir?"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Demokratik Sol Parti (DSP) İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek göreve atanan İl Başkanı Selçuk Karakülçe ve yeni yönetimi tebrik etti. Siyasi partileri ziyaret ettiklerini ve fikir alışverişinde bulunduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Belediye başkanlarının en önemli özelliği de, siyasetten uzak, tüm vatandaşların belediye başkanı olma bilinci ile hareket etmesidir. Biz de bu bilinçle çalışıyoruz" dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, DSP ziyareti sırasında, Menemen'de kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisi konusunda önemli bilgiler de verdi. Menemen'deki 65 dönümlük alanın imar planlarında "katı atık bertaraf tesisi" olarak geçtiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Menemen'i tercih etme nedenimiz, zaten bu alanın yıllar öncesinden kompost tesisi olarak belirlenmesi ve imar planlarında zaten bu şekilde yer alması. 65 dönüm alan üzerindeki o tesisi Menemen'in Hazine'ye olan 52 milyon liralık borcuna karşılık devraldık, tapusunu da aldık. Zaten o amaçlı bir yer olduğu için ÇED raporu bile almaya gerek olmayan yerde yapalım diye Menemen'i tercih ettik. Kuzey'in çöp sıkıntısını Menemen'de, Güney'in sıkıntısını da bulacağımız başka bir yerde çözelim, nasıl çözeceğimizi de dünya aleme gösterelim istedik" diye konuştu.

"Kararlıyız"

Katı atık bertaraf tesisini en son teknoloji ile yapacaklarını ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Kuracağımız tesisten araziye ne 1 damla su gidecek ne de oraya 1 gram çöp gömülecek. Tamamı geri dönüşüme gidecek. Kalan kül, kum ve çamur gibi kullanılmayacak malzemeler taş ocaklarına gönderilerek gömülecek. İnorganik ve organik malzemeler ise ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılacak. Biz bu tesisle Türkiye'ye örnek olmak istiyoruz. Çöplerin toprağa, havaya, suya zararı olmadan nasıl yararlı hale getirildiğini dünya aleme gösterelim istiyoruz. Oradaki 65 dönüm araziyi büyütemesek bile, 52 milyon lira verdiğimiz bu alanı katı atık bertaraf tesisi olarak kullanmaya kararlıyız" dedi.

Çöp konusunda kamuoyunda yaşanan tartışmalara değinen Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

"Çöpü kimse istemiyor. Günlük 3 bin ton çöp var. Ama Çevre Bakanı gelip seçim arefesinde 'Torbalı'ya kurdurmam' diyor. Sayın Tarım Bakanı Mehdi Eker gelip 'Menemen'e kurdurmam' diyor. Öbürü gelip şuraya kurdurmam diyor. Peki bu çöp ne olacak? Bu sadece Büyükşehir Belediyesi'nin çöpü müdür? Çöpten Çevre Bakanlığı da sorumlu değil midir? Büyükşehir Belediyesi çevre yatırımları, arıtmalar konusunda Türkiye'de bir numarada. Büyükşehir sınırlarından Gediz'e kirlilik gitmiyor. Gediz Havzası'na, Nif Havzası'na arıtmalar yaptık. Büyükşehir Belediyesi sınırlarından bu ovaları kirletmiyoruz, toplu tarım alanlarını kirletmiyoruz. Yapacağımız bertaraf tesisi de kirletmeyecek. Çevre konusunda şu ana kadar hayata geçiremediğimiz tek iş olarak katı atık bertaraf tesisi kaldı. Körfez dahil bütün çevresel konuları başardık. Eski Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Gediz'i pilot bölge ilan ettiğini söylemiş ve 2012 yılının 12. ayının son gününe kadar bölgedeki tüm arıtmaların biteceği sözünü vermişti. Şimdi o çalışmaların Bakanlıkça sürdürülmesi gerekir. 2012'nin son günü Gediz'deki çalışmaların hangi aşamaya geldiğini hep birlikte göreceğiz, takipçisi olacağız."

Ballıkuyu'ya istinat duvarı

Yoğun yağışların ardından Ballıkuyu'da çöken istinat duvarıyla ilgili olarak da kısa bir açıklama yapan Başkan Kocaoğlu, "Büyükşehir Belediyesi'nin bu bölgeyle ilgili bir kamulaştırma çalışması yok. Hem Konak Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi olarak konuyu ele aldık. Çöken istinat duvarının yeniden yapılması için bir çalışma yapılacak" dedi.

"Başkan'ın yanındayız"

DSP İl Başkanı Selçuk Karakülçe, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na her zaman destek verdiklerini söyleyerek, "Belediye'ye yapılan haksız uygulamalara karşıyız. Sayın Başkanımızın sonuna kadar arkasında destekçisiyiz" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Başkan'ın Çöp Sitemi - Son Dakika


Advertisement