Başkan Karadeniz: "Çöpü Bir Değer Olarak Görelim" - Son Dakika

Başkan Karadeniz: "Çöpü Bir Değer Olarak Görelim"

Başkan Karadeniz: "Çöpü Bir Değer Olarak Görelim"
Son Güncelleme: 27.06.2014 12:14

‘Çevre ve Atık Yönetimi’ konferansında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, bireylerin çevreye duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti.

'Çevre ve Atık Yönetimi' konferansında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, bireylerin çevreye duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Karadeniz, "Çöpü bir değer olarak görelim. Çünkü ne kadar zengin olursak olalım, 1 liramız yere düştüğünde onu eğilip alıyoruz. Çöplerimizi de savurmamalıyız" dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın 'Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi' kapsamında; AB Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle Courtyard Marriott Istanbul International Airport Hotel'de 'Çevre ve Atık Yönetimi' konulu konferans düzenlendi.

Konferansa AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özlem Kavalalı, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, AB Parlamentosu 4'üncü ve 5'inci dönem Milletvekili Ozan Ceyhun, AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri konuşmacı olarak katıldı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Karadeniz'in açılış konuşmasını gerçekleştirdiği konferansta, çevre temizliği konusuna fantezi kültürüyle yaklaşıldığına dikkat çekilerek, bu konudaki ihmaller katılımcılarla paylaşıldı.

"KENDİMİZDEN BAŞLAMALIYIZ"

Çevre duyarlılığının gelişmesi ve bir yaşam şekli haline getirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade eden Karadeniz, "Çevreyle ilgili güzel şeyler söyleyen insanlar, bireysel olarak bakıldığında çevreyi korumakla ilgili zaaflar içindeler. Öncelikle bizler kendimize dikkat etmeliyiz. Örneğin sigara kullanan bir birey, kendi ciğerlerini düşünmüyor. Dolayısıyla çok çevreci olmasını da beklemiyorum. Biz belediye olarak, yeni dönemde stratejik planlarımızda önemli yaklaşımlara yer vereceğiz. Bu konuda özendirme ve teşvik çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Çevreyle ilgili bütçemize baktığımızda Küçükçekmece'yi temizlemek hiç bu kadar pahalı olmamıştı diyorum. İstiyoruz ki çöpü bir değer olarak görelim. Çünkü ne kadar zengin olursak olalım, 1 liramız yere düştüğünde onu eğilip alıyoruz. Çöplerimizi de savurmamalıyız. Gelecek nesil çocuklarımız, torunlarımız klozet temizlemek için içme suyu kullanırlarsa, bunun sorumlusu yine bizler olacağız. Bu yüzden alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız" diye konuştu.

"YALNIZCA BELEDİYELER SORUMLU DEĞİL"

İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin ise, konferansın faydalı olacağına dikkat çekerek, "Yerel yönetimler olarak baktığımızda bu konuda belediyeleri sorumlu görüyoruz. Ancak çevreyi kirletmemek hepimizin görevidir. İnanıyorum ki, bu program bilinçlenmek için çok anlamlı olacaktır" diyerek, katılımcılara teşekkür etti.

"KÜÇÜKÇEKMECE ATIK DÖNÜŞÜMÜNDE 1'İNCİ SIRADA"

AB Parlamentosu 4'üncü ve 5'inci dönem milletvekili Ozan Ceyhun ise yaptığı konuşmada, Küçükçekmece'nin atık dönüşümü konusunda İstanbul belediyeleri arasında birinci olduğuna dikkat çekerek, Başkan Karadeniz ve ekibini tebrik etti. Ceyhun, Türkiye'nin AB yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirterek, "Türkiye'nin AB'ye girmesini tabii ki çok önemsiyoruz. Ancak daha önemlisi AB standartlarına ulaşmaktır" dedi.

20 PİLOT İLDE PROJE SÜRDÜRÜLÜYOR

Çocukluğunun Küçükçekmece'de geçtiğini ifade ederek sözlerine başlayan AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özlem Kavalalı da, "Valiliklerde AB işleri için kapasite oluşturulması projesi" ile ilgili katılımcıları bilgilendirerek, "Bu proje AB'nin mali yardımlarından bir kısmının belediyelere aktarılması için önemli bir proje. 20 pilot ilde projemiz sürdürülüyor. AB mevzuatı dinamik bir mevzuat. Her anlamda bu standartlara ulaşmayı çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde de çevre ve atık yönetimi konusunda kararlılıkla yürüyeceğimizi düşünüyorum" diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

ATIK YÖNETİMİNE DAİR HER ŞEY KONUŞULDU

Gün boyu devam eden konferansta, 'AB'nin Çevre Politikası ve TR-AB Müzakere Sürecinde Çevre Faslı, Belediyelerde Atık Yönetimi, İstanbul Deniz Çöpleri Stratejik Eylem Planı ve AB Uyum Sürecinde İstanbul'da Atık Yönetimi Uygulamaları' konuları alanında uzman isimler tarafından sunumlarla anlatıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Başkan Karadeniz: 'Çöpü Bir Değer Olarak Görelim' - Son Dakika


Advertisement