Başkan Şimşek: Eskigediz Tarihi Değerleriyle Tanınacak - Son Dakika

Başkan Şimşek: Eskigediz Tarihi Değerleriyle Tanınacak

30.01.2019 12:07
Başkan Şimşek: Eskigediz Tarihi Değerleriyle Tanınacak

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz Beldesi, İlkçağda Frigler dönemine ait taşıdığı izler ve Osmanlı dönemine ait Camii ve hamamlarıyla turizme kazandırılmayı bekliyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz Beldesi, İlkçağda Frigler dönemine ait taşıdığı izler ve Osmanlı dönemine ait Camii ve hamamlarıyla turizme kazandırılmayı bekliyor.

Eskigediz'in sayısız medeniyetlerin izlerini taşıyan eserlere sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Ercan Şimşek, "Gediz'e ait bilinen en eski veriler, İlkçağ' da Frigler dönemine rastlamaktadır" dedi.

Eskigediz'in yerleşmedeki en eski eserlerini anlatan Başkan Şimşek, "Hisarardı'ndaki antik yerleşmeye su taşımak için yapıldığı sanılan su kemeri ve yapımında iki mermer heykelin devşirme malzeme olarak kullanıldığı Debboy Köprüsü ve 1676 tarihinde, Celali İsyanları sırasında Kuyucu Murat Paşa tarafından güvenlik koşulları öne sürülerek yıktırılan Hisarardı Kalesi görülmeye değer eserlerdir. Gediz'e 1540 yılında Mustafa Bin Hamza tarafından yaptırılan ve ilk kubbeli cami olan Kurşunlu Cami ile çizimlerini Mimar Sinan'ın, inşaatını da kalfası Süleyman Çavuş'un yaptığı söylenilen, 1553 yılında Darüssade Ağası Gazanfer Ağa tarafından yaptırılan Ulu Cami ya da diğer adıyla Gazanfer Ağa Cami yer almaktadır. Ancak her iki cami de 1970 yılındaki depremde yıkılmış ve orijinal durumunu koruyamamıştır" diye konuştu. - KÜTAHYA

YORUMLAR
500
Tavşanlılı güreşçiler tarihi Domaniç güreşlerine hazır Tavşanlılı güreşçiler tarihi Domaniç güreşlerine hazır Başkan Işık, 'Zafer Meydanı' çalışmalarını yerinde inceledi Başkan Işık, 'Zafer Meydanı' çalışmalarını yerinde inceledi Başkan Akçadurak'tan Önsay'a 'Hayırlı olsun' ziyareti Başkan Akçadurak'tan Önsay'a 'Hayırlı olsun' ziyareti
Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Başkan Şimşek: Eskigediz Tarihi Değerleriyle Tanınacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement