Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika

Başkentte Kültür Sanat

15.03.2012 09:40
Başkentte Kültür Sanat, System.String[]

Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örneklerini sinemaseverlerle buluşturan 23.Ankara Uluslararası Film Festivali, bu akşam gerçekleştirilecek açılış gecesiyle başlayacak.

Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örneklerini sinemaseverlerle buluşturan 23. Ankara Uluslararası Film Festivali, bu akşam gerçekleştirilecek açılış gecesiyle başlayacak.

Festival kapsamındaki "Dünyanın Her Köşesinden" bölümünde Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Arjantin, Fransa, İran ve Macaristan'dan filmler yer alacak.

Konuk ülke olarak belirlenen Mısır Sinemasının seçkin örneklerinin de yer aldığı festivalde, bu bölüm Mısır'ın Ankara Büyükelçiliğinin katkılarıyla hazırlandı. Festivalde, herif Arafa, Kamla Abou Zikri, Marwan Hamed, Sherif El Bendari, Khaled Marei, Ahmad Abdalla, Yousry Nasrallah, Ahmed Alaa, Mariam Abou Ouf ve Mohamed Ali'nin "18 Gün", Amr Salama'nın "Esma", Mohamed Diab'ın

"Kahire 678", Hesham Issawi'nin "Kahire'den Kaçış", Ahmad Abdalla'nın

"Mikrofon", Ayten Amin, Tamer Ezzat ve Amr Salama'nın "Tahrir 2011: İyi, Kötü ve Politikacı" filmleri festival kapsamında gösterilecek.

Festivalin "Usta İşi" isimli bölümünde Chantal Akerman'ın "Budala Almayer" ve Bela Tarr ile Agnes Hranizky'nin "Torino Atı" filmleri yer alacak.

İtalyan Sinemasının usta yönetmenlerinden Michalangelo Antinioni'nin doğumunun 100. yılı sebebiyle kariyerinin başlarında çektiği, az bilinen, kısa, belgesel ve uzun filmlerinden oluşan bir seçki sunulacak.

Varşova gettosundaki bir yetimhanenin müdürü olan ve himayesi altındaki çocuklar sürgün için seçildiğinde onları terk etmeyi reddederek gaz odalarına yaptıkları yolculukta kaderlerini paylaşan Polonyalı pedagog, yazar, doktor ve çocuk hakları savunucusu Janusz Korczak, ölümünün 70. yıldönümünde anılacak. Festival, bu amaçla yönetmen Andrzej Wajda'nın "Korczak" adlı filmine yer verecek.

"Türkiye Panoraması", "Kısa Sınır Tanımaz", "Dünya Hali", "Çocuklar İçin", "Geceyarısı Sineması", "En Kısa Gece", "Beyaz Gece", "Yabancı Konuklar" bölümlerinin yer alacağı festivalde, "Cafe de Flore" adlı filmin özel gösterimi de yapılacak.

"Alacakaranlık" serisinin başrol oyuncusu Robert Pattinson ile Uma Thurman'ın rol aldığı "Aşkım Benim" yarın sinemalarda. Declan Donnellan ve Nick Ormerod'un yönettiği filmde Pattinson ile Thurman'a, Kristin Scott Thomas, Christian Ricci, Holliday Grainger, Colm Meaney, Natalia Tena, Philip Glenister, Pip Torrens ve Todd Peterson eşlik ediyor. 19. yüzyıl sonunda yaşamış en ünlü öykücülerden Guy de Maupassant'ın kaleme aldığı "Bel Ami" adlı romandan senarist Rachel Bennette tarafından beyazperdeye aktarılan film, soyluların dünyasına geçmek için güçlü kadınların duygusal zaaflarını kullanan bir adamın hikayesini ve dönemin yaşayış tarzını aktarıyor.

"Patlak Sokaklar-Gerzomat" adlı komedi filmi, izleyici karşısına çıkacak. Kerim Barutçu'nun kamera arkasına geçtiği filmde, Volkan Öge, Tansu Tunçel, Kubilay Tuncer, Bülent Serttaş, Selin Demiratar ve Doğa Rutkay rol alıyor. Azılı bir suçlu olan Black Jack'in hapishaneden kaçmasını ve zamanında hapse düşmesine sebep olan iki dedektiften intikam almak için harekete geçmesini işliyor.

Tamer Karadağlı'nın başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği "Süper Türk", haftanın yeni yapımlarından.

-Sinemalardan-

Metropol: "Fetih 1453", "John Carter: İki Dünya Arasında", "Süper Türk", "Teksas Ölüm Tarlası", "Sen Kimsin-", "Patlak Sokaklar", "Siyahlı Kadın".

Optimum: "John Carter: İki Dünya Arasında", "Gizemli Adaya Yolculuk",

"Patlak Sokaklar", "Fetih 1453", "Sen Kimsin", "Süper Türk"; "Seninki Kaç Para", "Sen Kimsin-", "Max Maceraları-Kralın Doğuşu".

Kızılay Büyülü Fener: "John Carter: İki Dünya Arasında", "Sen Kimsin-",

"Son Vurgun", "Fetih 1453", "İyi Olan Kazansın", "Senden Bana Kalan",

"Sığınak"; "Süper Türk", "Siyahlı Kadın".

Bahçelievler Büyülü Fener: "Patlak Sokaklar", "Sen Kimsin-", "Fetih 1453", "İyi Olan Kazansın", "Siyahlı Kadın".

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Real Madrid, Zidane'nın yerine Pochettino'yu düşünüyor ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Başakşehir'i umutlandıran gol geldi! Yıldız futbolcunun nefis golüyle fark yeniden1'e indi Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor Canlı yayında saldırıya uğrayan muhabir, saldırganlar için ders gibi ceza istedi Bebek arabasındaki kazı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi