Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı - Son Dakika

Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı

13.09.2018 14:55
Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı, System.String[]

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteği ile kurulan Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi açıldı.

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteği ile kurulan Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi açıldı.

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğünün hibe desteği ile 2 milyon 200 bin liraya mal olan tesisin açılışında konuşan Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, kayısının anavatanının Baskil olduğunu, ilçede bunu gibi tesislerinin çoğalması gerektiğini söyledi.

Başkan Akmurat, "Tesis, bütün ilçeye ve köylerine faydalı olacaktır. Bu tesisisin açılmasında öncülük edenlere teşekkür ederim. Tesis hayırlı olsun." dedi.

TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz da kurumun desteğiyle hayata geçen ve Elazığ'ın ilk kayısı işleme tesisi olan Baskil Kayısı Entegre Tesisinin 2 milyon 200 bin liraya mal olduğunu, ekonomiye katkısı olacağını belirtti.

Yılmaz, "Baskil kayısılarının yerinde işlenmesi ve paketlenmesi gerçekleşecektir." diye konuştu.

Tesisin sahibi Ahmet Yeli ise, "Temel geçim kaynağımız olan kayısımızın işlenmesi değer görmesi artık Baskil'de sağlanacaktır. Tesisimiz kuru kayısıyı alacak, işleyecek. Kayısılar yıkama ve boylama paketlerinden geçirilecek, sonra hem iç hem de dış piyasaya paketlenmiş olarak hazırlanacak satışa sunulacak. Bu tesisi ilçemize kazandırdığımız için çok mutluyuz." dedi.

Açılışa, Baskil Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu, Tarım ve Orman İl Müdür Turan Karahan, Fırat Kalkınma Ajansı Başkanı Vahap Yoğunlu, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mazhar Ayaz, AK Parti Baskil İlçe Başkanı Hüsni Kalkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Baskil Kayısı Entegre Tesisi Açıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında gelen soruya sinirlenen Fatih Altaylı küplere bindi: A be beyinsiz! Simge Sağın, Selin Ciğerci'den para istedi! Ünlü şarkıcı, aldığı cevap karşısında ne diyeceğini şaşırdı Kısıtlamayı ihlal eden alkollü sürücü polislere zor anlar yaşattı: Dövmeyeceksen niye götürüyorsun karakola? F.Bahçe yöneticisi Alper Pirşen'den çok sert hakem tepkisi: Beşiktaş ve TFF bu eserinden utanmalı Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye maç sonu üç gönderme birden Senegalli eski milli futbolcu Papa Bouba Diop hayatını kaybetti Bir Zamanlar Çukurova dizisinin Züleyha'sı Hilal Altınbilek'in paylaşımı, aşkını ortaya çıkardı